Mümkünse 410 Gün Boyunca Mecidiyeköy’e Uğramayın!

10

İstanbul Mecidiyeköy’de yeni metro çalışması başlıyor. Sürücüleri trafikli günler bekliyor. 3. Etap inşaat çalışmaları sebebi ile bölge 410 gün boyunca trafiğe kapatılacak. İşte detayları;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mecidiyeköy 3. etap metrosu için harekete geçti. Mecidiyeköy’de Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı çalışmaları başlatılacak.

metro

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 3. etap çalışmaları sebebi ile bölgedeki inşaat alanı 5 Mart Cumartesi günü saat 23.00’ten itibaren trafiğe kapatılacak. Ve çalışmalar 410 gün boyunca devam edecek.

metro-ıstanbul

Bu süre boyunca Mecidiyeköy ve Köprü trafiğinin nasıl olacağını tahmin etmek bile zor. Anlaşılan İstanbullu sürücüleri yine çileli yolculuklar bekliyor.

Belediye, Şişli-Mecidiyeköy ve Mecidiyeköy-Şişli istikametinde Geçici Trafik Sirkülasyon Projesi hazırladı. Projeye göre, Şişli-Mecidiyeköy istikametinde, Büyükdere Caddesi’nin Aytekin Kotil Caddesi ile Ortaklar Caddesi arasında kalan kısımda 2. etapta yapılan kısmi şerit daraltması kaldırılacak. Bu yöndeki taşıt trafiği 2 şeritten 3 şeride, yaya kaldırımı da 4 metreden 8 metreye çıkarılacak.

mecıdıyekoy-metro

Büyükdere Caddesi altında bulunan yolcu alt geçidi ise genişletilecek. Ve alt geçit meydana dönüştürülecek. Metrobüsten gelen yayalar, Büyükdere Caddesi’nde yüzeye çıkarak, trafik ışıklı yaya geçidi ile karşıya geçecek, 8 metreye çıkarılan kaldırımdan metroya aktarım sağlanacak.

kabatas-mahmutbey-metro-hatti_
Bu çalışmalar sonucunda Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı 24,5 km uzunluğunda olacak. Hat boyunca 18 istasyon olacak.
Yeni metro hattıyla birlikte ulaşım süreleri ise şöyle olacak: Mahmutbey-Mecidiyeköy 26, Kağıthane-Mecidiyeköy 4,5, Alibeyköy-Taksim 12, Kağıthane-Üsküdar 26, Tekstilkent-Mecidiyeköy 20,5, Çağlayan-Yenikapı 14,5, Alibeyköy-Bostancı 47, Çağlayan-Üsküdar 23,5, Ümraniye – Kağıthane 39,5, Eyüp – Kadıköy 36,5, Beşiktaş-Mecidiyeköy 5,5, Beşiktaş-Kağıthane 10, Beşiktaş-Mahmutbey 31,5, Beşiktaş-Alibeyköy 12,5, Beşiktaş-Etiler 13, Beşiktaş-Sarıyer Hacıosman 25,5, Bahçeşehir-Mahmutbey 21, Bahçeşehir-Mecidiyeköy 47, Bahçeşehir-Beşiktaş 52,5 ve Halkalı Toplu Konut-Beşiktaş 38,5 dakika.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?