Mümkünse 410 Gün Boyunca Mecidiyeköy’e Uğramayın!

8

İstanbul Mecidiyeköy’de yeni metro çalışması başlıyor. Sürücüleri trafikli günler bekliyor. 3. Etap inşaat çalışmaları sebebi ile bölge 410 gün boyunca trafiğe kapatılacak. İşte detayları;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mecidiyeköy 3. etap metrosu için harekete geçti. Mecidiyeköy’de Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı çalışmaları başlatılacak.

metro

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 3. etap çalışmaları sebebi ile bölgedeki inşaat alanı 5 Mart Cumartesi günü saat 23.00’ten itibaren trafiğe kapatılacak. Ve çalışmalar 410 gün boyunca devam edecek.

metro-ıstanbul

Bu süre boyunca Mecidiyeköy ve Köprü trafiğinin nasıl olacağını tahmin etmek bile zor. Anlaşılan İstanbullu sürücüleri yine çileli yolculuklar bekliyor.

Belediye, Şişli-Mecidiyeköy ve Mecidiyeköy-Şişli istikametinde Geçici Trafik Sirkülasyon Projesi hazırladı. Projeye göre, Şişli-Mecidiyeköy istikametinde, Büyükdere Caddesi’nin Aytekin Kotil Caddesi ile Ortaklar Caddesi arasında kalan kısımda 2. etapta yapılan kısmi şerit daraltması kaldırılacak. Bu yöndeki taşıt trafiği 2 şeritten 3 şeride, yaya kaldırımı da 4 metreden 8 metreye çıkarılacak.

mecıdıyekoy-metro

Büyükdere Caddesi altında bulunan yolcu alt geçidi ise genişletilecek. Ve alt geçit meydana dönüştürülecek. Metrobüsten gelen yayalar, Büyükdere Caddesi’nde yüzeye çıkarak, trafik ışıklı yaya geçidi ile karşıya geçecek, 8 metreye çıkarılan kaldırımdan metroya aktarım sağlanacak.

kabatas-mahmutbey-metro-hatti_
Bu çalışmalar sonucunda Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı 24,5 km uzunluğunda olacak. Hat boyunca 18 istasyon olacak.
Yeni metro hattıyla birlikte ulaşım süreleri ise şöyle olacak: Mahmutbey-Mecidiyeköy 26, Kağıthane-Mecidiyeköy 4,5, Alibeyköy-Taksim 12, Kağıthane-Üsküdar 26, Tekstilkent-Mecidiyeköy 20,5, Çağlayan-Yenikapı 14,5, Alibeyköy-Bostancı 47, Çağlayan-Üsküdar 23,5, Ümraniye – Kağıthane 39,5, Eyüp – Kadıköy 36,5, Beşiktaş-Mecidiyeköy 5,5, Beşiktaş-Kağıthane 10, Beşiktaş-Mahmutbey 31,5, Beşiktaş-Alibeyköy 12,5, Beşiktaş-Etiler 13, Beşiktaş-Sarıyer Hacıosman 25,5, Bahçeşehir-Mahmutbey 21, Bahçeşehir-Mecidiyeköy 47, Bahçeşehir-Beşiktaş 52,5 ve Halkalı Toplu Konut-Beşiktaş 38,5 dakika.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?