Nasıl E-Sporcu Olunur?

27

Günümüzün en büyük furyalarından bir tanesi olan E-Spor, artık spor kanallarına taşınmakla beraber pek çok ülke tarafından da normal spor branşlarına nazaran ya daha fazla izleniyor yahut onlarla kıyasıya yarışabiliyor. Bir spor dalı olarak kabul edilen ve geçtiğimiz yıllarda da Türkiye’de kabul gören bu spor dalına katılmak isteyenler ise gün geçtikçe artıyor. Hiç şüphesiz bunda Uluslar arası Türk takımlarının başarısı da oldukça büyük. Günümüzde pek çok gencin e-sporcu olma isteğine karşın aileleri ise bu duruma pek sıcak bakmıyorlar. Zira, gününü bilgisayarının başında zaten saatlerce geçiren çocuklar; bir de e-spor furyasına daldıklarında, günler yerine haftalarını bu bilgisayarın başında geçirmek durumunda kalabiliyorlar. Zira, profesyonel arenada bu iş oldukça sıkı bir biçimde yürütülüyor. Örnek vermek gerekirse spor dalının en büyük katkıcısı şu sıra League of Legends adlı oyunun profesyonel takımları ve her profesyonel takım oyuncusunun pek çok şeyden feragat ettiğini bilmekteyiz. Kore’de herhangi bir profesyonel e-spor takımına katılmanız halinde, asosyal olmak bir yana kız arkadaş bulundurmak bile yasak. Hayatınızda, herhangi biri olmaksızın bu işi yapmak durumunda kalabiliyorsunuz.

Bugünkü yazımızda, Nasıl e-Sporcu olunur sorusuna değinecek ve maddelerle, League of Legends oyunu özelinde bir e-Sporcu profili çizmeye çalışacağız. Elbette, bunu diğer oyunlara da yorabilirsiniz.

Sabır

Bir e-Sporcunun en büyük meziyeti hiç şüphesiz sabır olmalı ve bu tür oyunlarda da oldukça önemli bir etken olarak biliniyor. Özellikle LoL içerisinde sabırsız olan pek çok insan oyunda genellikle başarısız oluyor ve dolayısıyla maçlardan da başarısız olarak ayrılıyor. Bu sebepten, bir e-Sporcunun öncelikle sabırlı olmayı ve doğru düşünmeyi öğrenmesi gerekiyor.

Avrupa Sunucularında Oynayabilme

Avrupa sunucuları, hiç şüphesiz yerel Türk sunucularına nazaran çok daha kaliteli ve evrensel oyuncuları barındıran sunucular. Bu sebepten, siz de yükselmek ve e-Sporcu olmak istiyorsanız; Avrupa sunucuları içerisinde League of Legends oynamalı ve bu sunucularda yükselmeye, liginizi yükseltmeye devam etmelisiniz. Aksi durumda, Türkiye sunucusu içerisinde ne kadar yükselirseniz yükselin, bu yükselişiniz çokça önemsenmeyecektir.

Hırs

Bir e-Sporcunun en büyük yardımcısı; özellikle e-Sporcu olma yolları üzerinde hırstan geçiyor. Hırssız bir sporcunun atan herhangi bir damarı yoktur ve e-Sporcu da bu düzeyde sınırları bilinen bir hırsa sahip olmak durumundadır. Aksi durumda, herhangi bir şekilde yükselmeyi de bekleyemez. Hırs, hem hataları öğretici kılar; hem de başarıya giden yolda unutulmaz adımlar atmanızı sağlar.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?