Nüfusun yoğunlaştığı ilk 5 ülke

13

Çoğumuz, geniş bir açık alanda ve birkaç komşusu olan ülkelerde yaşayacak kadar şanslıyız. Fakat çok yoğun nüfuslu bazı ülkeler var. Bu, dünyanın en yoğun nüfuslu 5 ülkesinin listesi.

 

1.Monaco

Monako, dünyanın en yoğun nüfuslu ve ikinci en küçük bağımsız ülkesidir; Sadece 32.410 nüfusu var ve 1.96 kilometre karelik (485 dönümlük) bir alana sahip olan Monako, dünyanın en küçük Fransızca konuşan ülkesidir.

2.Singapur

Singapur, Malay Yarımadası’nın güney ucunda yer alan oldukça Nüfuslu bir ada ülkesidir.Hem turizm hemde ticaret için popüler yer olan Singapur, gelişmiş ekonomosi ile dünyanın en zengin Ülker’i arasında yer alıyor. Singapur dünya genelin de turizm tatil sevenler için en çok tercih edilenler arasında. Ayrıca Singapur da onbinlerce yabancı işçi çalışmaktadır. Kilometre başına 6300 üzerinde olan Singapur  toplam Nüfus yoğunluğu ile dünya’ da 2. sırada yer almaktadır.

3.Vatikan

İtalya’nın Roma kentinde yaklaşık 44 hektar (108.7 hektar) ile kurulan Vatikan, dünyanın en küçük bağımsız devletidir. Katolik roma kilisesi merkezine küçücük şehir devleti sadece 821 vatandaşı bulunuyor ancak küçük alan nedeniyle nüfus yoğunluğunun 3. sırada yer alıyor.

4.Maldivler

Maldivler, Hint Okyanusunda bulunan atollardan oluşan bir adadır. Maldivler’in yirmi altı atolü, 1,192 adacık içine almıştır, yaklaşık iki yüze aşkın yerel toplulukların yaşadığı bir alanı kapsıyor. 2006 nüfus sayımına göre, sadece 298 kilometre karelik bir alanda Toplam yaşayan 298.842 bir nüfus var.

5.Nauru

Nauru, sadece 21 kilometre karelik bir alanı kapsayan, dünyanın en küçük ada ülkesi, en küçük bağımsız cumhuriyet ve resmi sermaye olmadan dünyadaki tek cumhuriyetçi devlet olan Mikronezya Fedaral Devletleri Güney Pasifik’teki bir ada ülkesidir. Bu küçücük adada yaşayan toplam olarak yaklaşık 13.048 nüfus var.

 

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?