Ölmeden Önce Okumanız Gereken 10 Kitap

120

Kitap, kimi zaman bilgi hazinesi, kimi zaman bir yol arkadaşı yada hayatın sıkıntılarından kaçış için bir fırsat… Aradığınız herşeye bir tuşla ulaştığımız bu günlerde kitaplar kütüphanelerde yada evinizin bir köşesinde tozlanır oldu. Edebiyatın meşhur eserleri, dizi ve filmlere konu edilirken, insanoğlu herzamanki gibi izleyerek kolayı seçti. Bunlara rağmen hala okumayı seçenlerdenseniz, sizler için bestseller ve çok satan kitapları araştırdık. Ölmeden önce okunması gereken en iyi 10 kitap ise şöyle…

10Suç ve Ceza

Rus edebiyatçı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin romanı Suç ve Ceza, 1800’lü yılların Rusyasına ışık tutan unutulmaz bir eserdir. Rusya’nın o yıllarda ki sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi yapısını konu edinen roman dünya tarihinde en çok okunan eser olarak kabul edilir. Büyük kentin karanlıklarını konu edilen romanda, suç ve ceza kurmları ile insanlar üzerinde deney yapan bir romandır. Raskolnikov, adında sefalet içinde yaşayan bir genç bir fikir geliştirir. Mahallede yaşlı, hasta ve geçimsiz bir tefeci kadını, hem hasta olduğu için hemde yakınındaki insanlara büyük sıkıntılar yaşattığı için öldürmeye kara veririr. Böylec kadın hastalığından, yakınları sıkıntılarından kurtulacaktır. İşte bu deney insanın düşünce yapısını zorlamaktadır. Bu suç mudur? ceza mı..?

9Şeker Portakalı (Jos Mauro de Vasconcelos)

Brezilyalı yazar Jos Mauro de Vasconcelos yazdığı çocuk roman Şeker Portakalı, günümüzün en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. 1968 yılında yazıldığında böyle bir etki yapacağı bilinmez di belki ama hala okuyucu da etkisini sonuna kadar hissettirmektedir. Ünlü yazar Vasconcelos bu romanı için 12 günde yazdım ama 25 sene içimde taşıdım demektedir. Okuduğunuz da bu sözün ne denli önemli olduğunu anlayacaksınız. Hikayenin kahramanı Zeze’yi tanıdığınızda ve başından geçenlere şahit olduğunuzda göz yaşalarınıza en gel olamayacaksınız.

8Sefiller (Victor Hugo)

Ünlü Fransız yazar Victor Hugo’nun kaleminden çıkan unutulmaz eser olan Sefiller, 1862 yılında yayınlandı. İlk yayınlandığı yıllarda olumsuz tepkilerle karşı karşıya kalan roman, uzun yıllar sonra Edebiyatın en önemli eserleri arasına girdi. Bir hırsız olan Jean Valjean’ın hayatı üzerinden Fransa’nın o yıllarını gözler önüne seren roman, iyilik, kötülük ve din kavramları üzerine kurulmuş bir baş yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Sefiller bir müzikal ve filme konu olmuştur.

7Fareler ve İnsanlar (John Steinbeck)

Nobel ödüllü ABD’li yazar John Steinbeck’in unutulmaz romanı Fareler ve İnsanlar, edebiyat dünyasının unutulmaz eserlerinden birtanesi. Zıt kutuplu iki karekter üzerine yoğunlaşılan romanda kendinize dair bir çok davranış göreceksiniz. Bir anda sizi içine çeken eser bir solukta okunan ama sonunun gelmesini istemediğiniz cinsden.

6Melekler ve Şeytanlar (Daniel Brown)

Amerikanın ünlü yazarlarından Daniel Brown’un unutulmaz eseri Melekler ve Şeytanlar… Bir dönem Amerika Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nı (NSA)’da da incelenen bu eser, din ve bilim arasında ki karmaşayı konu almaktadır. Büyükbabasının Mason olduğunu katıldığı her yerde açıklayan Brown, Din ve Bilim konusundaki görüşleri ile de aykırı bir yazar olarak karşımıza çıkmaktadır. Romanın konusu ise Vatikan ve İsviçre fizik laboratuarı arasında geçen olaylardır.

5Safahat (Mehmet Akif Ersoy)

İstiklâl Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un şiir kitabıdır. Ünlü şairin 1911, 1933 yılları arasında yazdığı tüm şiirleri bir arada toplanan bu eser, şiir dünyasının en önemli eserleri arasında kabul edilir.

4Seyahatname (Evliya Çelebi)

Evliya Çelebi tarafından yazılan bu eser, günümüzdeki gezi kitabını andırır. 10 ciltten oluşan kitap, 17. yüzyıl dünyasına ışık tutması yönüyle muhteşem bir eserdir. Geçmişden günümüze gelen seyahatname, tarih kitaplarına ilham vermiştir. Bir seyahat kitabı olması yanında o yıllara ait verdiği bilgiler arkiologlara önemli bilgiler sunmaktadır.

3Dokuzuncu Hariciye Koğuşu (Peyami Safa)

Peyami Safa’nın muhteşem eseri Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Türk edebiyatının önemli eserlerinden bir tanesidir. İnsan ruhunun derinliklerini konu alan bu eserin, filmi ve dizisi çekilerek ekranlara yansıtılmıştır. Yazarın dediği gibi; Yalana her şey isyan etmelidir. Eşya bile: Damlardan kiremitler uçmalıdır, camlar kırılmalıdır hatta yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır.

2Aklından Bir Sayı Tut (John Verdon)

John Verdon tarafından kaleme alınan Aklından bir sayı tut, Çıktığı 2011 yılında ortalığı kasıp kavurmuştu. En çok okunan kitaplar arasında hala üst sıralarda kendisine yer bulan bu eser, insanın sınırlarını zorlar cinsten. Posta kutusunda bulunan imzasız mektup ve inanılmaz olaylar.. Okudukca şaşıracak ve kalp atışlarınız hızlanacak…

1Kur’an-ı Kerim (Allah(c.c.))

Son indirilen kitap olan Kur’an-ı Kerim dünyada en çok okunan kitaplar arsında ilk sırada. Her dile çevrilmiş olan Kur’an-ı Kerim son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) efendimize, Hz.Cebrail Aleyhisselam tarafından tebliğ edilmiştir. Halife Hz.Osman zamanında da toplatılarak kitap haline getirilmiştir. Yazılanlar Allah kelamı olduğu için sağdan sola doğru okunur.

Başlıklar :
olmeden once okunmasi gereken kitaplar, okunması gereken 10 kitap, okumamız gereken 10 kitap, olmeden okunması gereken romanlar

HENÜZ YORUM YOK