Opel Ampera-E Yollara Norveç’te Çıktı

42

Son dönemin en trend otomobil markalarından bir tanesi olan Opel’in son modellerinden biri Ampera-E; nitelikli ve çevreci bir otomobil olarak, elektrikle çalışıyor ve belki de Opel’in en güzel araçlarından bir tanesi. İlk olarak Norveç’te yollara çıkma kararı alan bu modelin Norveç’in hemen ardından pek çok ülkeye açılma planları yaptığı da yine biliniyor. Son dönemde, özellikle sansasyonel olsa da; biraz da gerçeklik payı olan petrol yataklarının kuruması sorunsalı minvalinde markalar, hidrolik yahut elektrik enerjisi ile çalışabilen, dönem dönem güneş enerjisi ile çalışmayı başaran araçlar yapmayı başarmış ancak bunları toplu biçimde üretime geçirmeyi başaramamışlardı. Son olarak Tubitak, güneş panelleri bulunan otomobilini sunmuş ancak herhangi bir toplu üretim, yine sağlanamamıştı zira bu araçların yollarda neler yapacağı henüz bilinmemekle beraber, aksilik durumunda trafikte pek çok aksaklığa sebep olacağı da aşikâr. Bu sebepten, korkulan ancak farklı enerji tiplerini kullanan bu araçların toplu üretimine geçmeye Opel liderlik edecek gibi görünüyor. Hem çevreci yapısı ile hem de zarif görüntüsü ile Opel Ampera-E hemen hemen tüm Avrupa ülkelerine yayılmayı hedefliyor.

Bu Araca Her Şey Ücretsiz

Norveç içerisinde ilk olarak yollara düşen ve 500 kilometreye kadar gidebilme kapasitesine sahip olan Opel Ampera-E; elektrik enerjisi ile çalışıyor ve ülke genelinde elektrik enerjisi ile çalışan herhangi bir şeyden Norveç; herhangi bir ücret almıyor. Yani, aracın bedelini ödeyerek yollara ücretsiz bir biçimde çıkabildiğiniz gibi kullanımında şarj etmek gibi ihtiyaçlarınızı ücretsiz olarak, eğer Norveç’te iseniz yapabiliyorsunuz. Norveç’in en büyük planlarından bir tanesi olan elektrikli araç kullanımında, Opel öncülüğünde başlatılan bu akımın etkili olacağı ve kısa süre içerisinde daha fazla aracın yollarda olacağı bildiriliyor ancak; diğer markalardan kesin bir haber henüz yok. Yine de, Norveç devleti elektrikli araçların yollarda kullanılmasından oldukça memnun. Opel de, vergi muafiyeti ve benzeri nedenler hasebiyle ilk kez Norveç’te yollara çıkardığı Ampera-E’nin satış rakamlarından oldukça umutlu.

Yavaş Yavaş Üretilecek

Opel Ampera-E, ilk etapta sınırlı sayıda üretilmeyi ve sonrasında satışların artması durumunda diğer Avrupa ülkelerine yayılmayı hedefliyor. Opel’in bu satış stratejisi hiç şüphesiz başarılı zira hemen herkesin elektrikli araba kullanmayı isteyip istememesi; tartışılabilir bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Hiç şüphesiz, bütün arabalardan daha çevreci olabilecek bu tür elektrik enerjisi ile çalışan arabalar; günümüzün dünyasını kurtarmakta öncü bir rol üstlenebilir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?