Organik aramalarda hangi ürün ne kadar kazandırıyor?

2

Google arama sonuçlarında 1.sırada çıkan bir e-ticaret siteniz olsaydı. Aramalardan gelen ziyaretçilerden ne kadar kazanç elde edebileceğinizi bilmek istemez miydiniz? Google’da birinci sırada çıkan anahtar kelimelerin ortamala getirilerini Webures SEO ajansı analiz etmiş.

Bu analizde hangi kelimenin ne kadar kazandırdığına dair 3 örnek ürün paylaşılmış. Seo sektöründe bu çalışmaya SEO getirisi analizi diyoruz.

SEO ROI, SEO yatırım getirisi anlamına gelmektedir. Yani yapılan SEO çalışmaları karşılığında organik aramalardan gelen trafikten ne kadar gelir elde edildiğini gösteren bir hesaplamadır.

Hem büyük markalar hem de orta-küçük işletmeler için arama motoru optimizasyonunun öneminin oldukça büyük olduğu aşikar. Özellikle de e-ticaret siteleri için SEO çalışmaları büyük önem taşıyor. Oldukça maliyetli olan Adwords reklamlarına alternatif olarak daha uygun bir pazarlama modeli olan SEO, maliyet dışında getiri olarak da oldukça avantaj sağlamaktadır. Sadece Adwords reklamları ile ayakta durmaya çalışan firmalar bir süre sonra bu maliyeti kaldıramayıp olumsuz sonuçlara sürüklenebiliyor.

SEO için gerekli yatırımı ve çalışmaları yaptık diyelim ya da yapacağımızı düşünelim. Peki bunun getirisi ne olacak? En önemli kısıma geçelim isterseniz. SEO yatırım getirisini hesaplamak için ürünün aylık aranma hacmine, dönüşüm oranına ve ürünün ortalama fiyatına ihtiyacımız var. Aşağıda bu metrikleri baz alarak birkaç ürünün SEO yatırım getirisine örnek olarak yer verdik. İşte organik arama sonuçları sıralamasına göre ürün ile ilgili aramalardan elde edilen cirolar:

playstation4 bisiklet kosu-bandi

*Hesaplamalarda ortalama ürün fiyatı ve dönüşüm oranı %2 baz alınmıştır.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?