Orhan Gazi’nin Yaptığı Yenilikler Nelerdir?

2434

Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci padişahı Orhan Gazi’nin yaptığı yenilikler nelerdir? Devlet yönetiminde önemli işlere imza atan Orhan Gazi, özellikle, askeri, para, ordu ve kıyafet üzerinde durdu. İşte Orhan Gazi’nin, yaptığı yenilikler;

orhan-gazı-osmanli

Orhan Gazi, 1326 ile 1359 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’nda beylik yapmıştır. Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve babası Osman Gazi’nin ölümünün ardından beyliğin başına geçti. Osman Gazi’den sonra devletin başına geçtiğinde, toplam arazi 16.000 km2’ydi. Oğlu I. Murad’a ise 95.000 km2 olarak bırakmıştır.

orhan-gazı Orhan Gazi Osmanlı Beyliği’ni yaptığı yenilikler, yasalar ve düzenlemeler sayesinde devlet yapmıştır. Osmanlı’da Sultan unvanı ilk kez Orhan Gazi döneminde kullanılmıştır.

Devlet alanında yenilikler

orhan-gazı-devlet

Orhan Gazi Osmanlı Beyliği’ni yeni yasalar ve düzenlemeler sayesinde devlet yapmıştır. Sultan unvanı ilk kez Orhan Gazi zamanında kullanılmıştır. İlk kez vezirlik teşkilatı kurulmuştur. İlk kadı ve subaşı atamaları bu dönemde yapılmıştır. Sancaklara kadılar gönderilmiştir. Divan Örgütü kurulmuştur. Vakıf sistemi, adli teşkilat kurulmuştur. İlk Osmanlı parası, 1326 yılında Orhan Gazi tarafından basıldı.

Askerlik alanında yenilikler

orhan-gazı-son

Yaya ve müsellem olarak ilk düzenli Osmanlı ordusu kurulmuştur. İlk donanma çalışmaları yapılmıştır ve Osmanlı Devleti gücüne güç katmıştır.

Mimari alanda yenilikler

Orhan-Gazi

Orhan Gazi imar ve şehir planlamasına da önem verdi. İznik’in fethedilmesinden sonra, 1331 yılında İznik’teki meşhur Ayasofya Kilisesi camiye çevirdi. Öte yandan iki yıl sonra 1333’de yine İznik’te Osmanlı tarihinin ilk camisi Hacı Özbek Camii’yi yaptırdı. Yaptırdığı diğer eserler ; İznik Hacı Hamza Camii ve Kümbeti, İznik Yeşil Camii, Bilecik Orhan Camii, Bilecik Orhan Gazi İmareti, Gebze Orhan Camii, Bursa Orhan Camii, İznik Nilüfer Hatun İmareti. Bilime ve eğitime büyük önem veren Orhan Gazi Bursa Medresesini de yaptırdı.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?