Östrojen Hangi Besinlerde Bulunur?

345

Östrojen hangi besinlerde bulunur? .. “ Kadınların en merak ettiği sorulardan biri… Östrojen, erkeklerde de bulunmasına rağmen aslında bir kadınlık hormonudur. Üreme dönemindeki kadınlarda yumurtalıklarda üretilerek salgılanan bir hormondur. Üreme yaşında seviyeleri çok yüksek seyirlerde olur… Menopoz döneminde östrojen hormonu azaldığından, kadınların bu dönemde östrojen içeren besinler tüketmeleri sağlıkları açısından önemli bir faktördür. Bu dönemde, azalan östrojen hormonunun yerine, takviye olarak sentetik hormon da verilebilmektedir. Ancak, sentetik hormonunun yan etkilerinin olduğu da unutulmamalıdır.

Dolayısıyla östrojen hormonunu, östrojen içeren doğal besinlerden almak çok daha faydalı olacaktır. Peki, östrojen hormonu içeren besinler hangileridir? Hangi yiyeceklerde östrojen bulunur ve günlük alınması gereken östrojen miktarı ne kadar olmalıdır? İşte tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız…

ostrojen-besinleri

Günlük, alınması gereken östrojen miktarı yaklaşık olarak 60 miligramdır ve bu miktarı aşağıdaki yiyecekleri tüketerek karşılayabilirsiniz.

* Soya Fasulyesi : Bu sefer de, kuru fasulye yerine aynı teknikle soya fasulyesi pişirmeyi deneyin. Pişman olmayacaksınız.
* Soya Peyniri : Klasik beyaz peynir yerine kahvaltılarınızda tercih edebilirsiniz.
* Soya Filizi : Salatalarınıza ekleyerek hem lezzetinden faydalanın, hem de östrojen ihtiyacınızı karşılayın.
* Soya Sosu : Pişireceğiniz etlerin üzerine, salatanıza, hatta pişmiş yemeklerinizin üzerine dökerek tüketmeyi deneyin.
* Soya Eti : Mantı yaparken bile birçok kadının tercih ettiği bir yiyecek maddesi.
* Mercimek : Çorbasının ne kadar lezzetli olduğunu söylemeye gerek var mı?
* Bezelye : Yemeğinin yanı sıra, salatalarınıza garnitür olarak ta serpiştirebilirsiniz.
* Keten Tohumu : Salatalarınızın hatta yemeklerinizin üzerine serperek yararlanmanız, size kolaylık sağlayacaktır.
* Yeşil Çay : Her gün en az 2 bardak içmeniz tavsiye edilir. Güçlü bir antioksidandır. Kansere karşı koruma sağlar. Kötü kolesterolü düşürür. Kalp sağlığına iyi gelir. Kan basıncını düşürür.
* Süt : Özellikle keçi sütü tüketmeniz, bu sütün faydası yetişkin kişilerde çok daha yüksek olduğundan daha iyi olacaktır. Keçi sütünün yağ molekülleri daha ufak ve proteinin oluşturduğu pıhtı daha yumuşak olduğu için sindirimi inek sütünden daha kolaydır.
* Bira : (içeriğindeki şerbetçi otu)
* Balkabağı Çekirdeği : Kuruyemiş olarak tüketin.
* Arı Poleni : Erişkinlerde 1 tatlı kaşığı saf polen alınarak uygulanabilir. Süt ya da yoğurt içinde, balla karıştırılarak ya da suyla alınır.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?