PayPal Türkiye’den Çekildi! Sosyal Medya Karıştı!

0

Online bankacılık sistemi PayPal Türkiye’den çekiliyor. Paypal neden Türkiye’den çekiliyor? Ülkemizde de yoğun olarak kullanılan PayPal, Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. PayPal’ın bu kararı binlerce kullanıcı şoka soktu…

Ülkemizde de oldukça popüler olan online bankacılık ve para aktarma hizmeti PayPal, Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

paypal-turkiye-deki-faaliyetlerini-durdurdu-7118136

PayPal bu kararına gerekçe olarak, BDDK’nın lisans başvurusunu kabul etmemesi olarak gösteriliyor.

paypal-tr-700x365PayPal yaptığı yazılı açıklamada 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren Türkiye’deki PayPal müşterilerine hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklarını duyurdu.
PayPal internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, gelecekte Türkiye’deki müşterilere yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmaların süreceği de belirtildi.

PayPal’ın bu kararı sonrasında sosyal medyada yoğun tepkiler yaşandı. PayPal kullanıcıları, bu karardan geri dönülmesi içinde imza kampanyası başlatıldı.

PayPal Nedir?

PayPal

PayPal, internet üzerinden çalışan online bir ödeme sistemidir. Kredi kartı kullanarak veya kullanmayarak, internet üzerinden güvenli alışveriş yapılmasını ya da istenilen kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para gönderilmesini sağlar.

PayPal Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’de yerel web siteleri bulundurarak, bu ülkelerde sorunsuz çalışır.

PayPal ile Amerikan Doları ve Yen gibi birden çok para birimini kullanarak ödeme yapılabilir. Bu para birimleri arasındaki değişimleri PayPal kendi döviz kurları ile otomatik olarak yapar. Paypal’ın döviz kurları paypal sitesinden öğrenilebilir. Ayrıca Türk Lirasıyla da ödeme alabilir ya da ödeme yapılabilmektedir.

30 Mayıs 2016 tarihinde resmi internet sitesinde yayımlanan bildiri ile PayPal’ın Türkiye’deki faaliyetlerini durdurduğu açıklandı. Gerekçe olarak ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’na (BDDK) yaptığı lisans başvurusunun reddedilmesi gösterildi.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?