PKK’nın kaçırdığı Gazeteciler Serbest Kaldı

0

PKK’nın kaçırdığı gazeteciler serbest bırakıldı. Teröristlerin iki gün önce Mardin’in Nusaybin ilçesinde kaçırdığı Anadolu Ajansı muhabirlerinin sağlık durumu iyi. Fotoğraf makineleri ve kameraları teslim edilmeyen gazeteciler, bilgilerine başvurulmak üzere Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Anadolu Ajası’nın deneyimli muhabir ve kameramanları Rauf Maltaş, Onur Çoban ve Kenan Yeşilyurt, bir hafta önce haber için Mardin’in Nusaybin’e gitmişti. Savaş muhabirliği eğitimi de almış gazeteciler bir haftadır bölgedeki gelişmeleri izleyen gazeteciler, geçen gün çekim yaparken Yenişehir Mahallesi’nde PKK’lı teröristler tarafından kaçırıldı.

pkk-gazeteci
İki Gündür Haber Yoktu

“Çekim yaparken PKK’dan izin almadıkları” kaçırılan gazeteciler, iki gündür bilinmeyen bir yerde tutuluyordu. 2 günlük gergin bekleyişin ardından güzel haber bugün öğle saatlerinde geldi.  Teröristler, gazetecileri HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, HDP İlçe Başkanı Ferhat Kut ve beraberindeki heyetin bulunduğu bölgede serbest bıraktı. Teröristler, gazetecileirn fotoğraf makineleri ve kameralarına el koydu. Onları geri teslim etmedi.  Serbest kalan gazeteciler ise bilgilerine başvurulmak üzere Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Böylesiyok.com olarak telefonla ulaştığımız gazeteciler, durumlarının iyi olduğunu ve arayıp soran herkese teşekkür ettiklerini ilettiler…

İşte O Gazeteciler

Kenan Yeşilyurt

kenan-yesilyurt1983 yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde doğdu. Anadolu Ajansı’nda 2007 yılından beri kameraman olarak görev yapıyor. Yeşilyurt, Suriye, Gazze, Mısır, Somali, Libya, Filipinler, Japonya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki sıcak gelişmelere kamerası ile tanıklık etti. Suriye’de kaydettiği görüntü ile 2012 yılında Haber Kameramanları Derneği’nin Zoom Ödülleri Yarışmasında birincilik kazandı. İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarında bir binanın yıkılma anını görüntüledi. Mısır’da Rabiatül Adeviye’deki ilk katliamı görüntüleyen tek kameraman oldu. Yeşilyurt, evli ve bir çocuk babası.

Onur Çoban

onur-coban1980 yılında Muş’ta doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden 2004 yılında mezun oldu. 2006-2011 yılları arasında Zaman gazetesinde foto muhabiri olarak çalıştı. 2012 yılından bu yana Anadolu Ajansı’nda çalışıyor. Darfur, Afganistan, Somali, Libya, Tunus, Yemen, Ukrayna ve Haiyan tayfununun yaşandığı Filipinler başta olmak üzere pek çok yerde foto muhabiri olarak gazetecilik yaptı. Libya’da çektiği fotoğraflarla 2012 yılında Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği yarışmada foto-röportaj dalında birincilik ödülünün sahibi olan Çoban, evli.

Rauf Maltaş

rauf-maltas1985 yılında Malatya Akçadağ’da doğdu. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünden 2008 yılında mezun olduktan sonra Konya’da yerel bir televizyonda gazetecilik mesleğine adım attı. 2009 yılında Anadolu Ajansı Şanlıurfa Bürosu’nda göreve başladı. Maltaş, Suriye’deki iç savaş başta olmak üzere Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis sınırlarındaki gelişmeleri izledi. Özellikle terör örgütü DAEŞ’in Kobani’ye saldırısının ardından zaman zaman Kobani’ye giden Maltaş, Suriyeli Kürtlerin yaşadığı sıkıntıları yaptığı haberlerle dünya kamuoyuna aktardı. Maltaş, 6 aylık evli.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?