Restoran Açmak İstiyorum Diyorsanız Bilmeniz Gereken 7 Önemli Başlık

1

Restoran açarken nelere dikkat edilir? Online Restoran Nasıl İşletilir? Bu yazıya mutlaka göz atmalısını! Türkiye’de son yıllarda en fazla gelişen sektörlerin başında gıda geliyor. Ancak Türkiye’de açılan her iki restorandan birin ilk senesinde kapanıyor. Bunun sebebi bazen ekonomik, bazen yanlış yer tercihi bazen de personel sıkıntısı olabiliyor. Peki ama bu kadar geniş bir sektörde başarılı olmak için ne yapmak gerekiyor? Bu sorunun cevabını Yemeksepeti Satış Direktörü Korhan Erçin tecrübelerine dayanarak verdi.

Yemeksepeti-restoran-eticaret-online_perakende_yemek-2

7İşi bilmek veya bilen bir ekiple bu işe girişmek çok önemli.

Açılacak mekanın maliyet, gider tahminlerini iyi yapmak, olası senaryolarda en azından 12-18 ay boyunca kâr edemese bile şirketin giderlerini karşılayabilecek durumda olmak gerekir.

6Restoranın kendine has dinamiklerini iyi anlamak gerekiyor.

Uzakdoğu restoranı için yurt dışından bir ustayla anlaştığımda onun kalacak yer maliyetini de karşılayabilecek miyim, ya da paket serviste motorcu ikinci ay sonunda bir anda işi bırakırsa motora atlayıp siparişi kendim teslim edecek kadar cebbar olabilecek miyim diye kendine sormak gerekiyor.

5Servis tercihi

17.11.2013 ZDJECIA WIZERUNKOWE DLA RESTAURACJI BURGER KITCHEN TOMKA WOZNIAKA , FOT. MARCIN KLABAN

Restoran tarafında masa, paket servis, gel-al müşterisi arasında bir denge var mı? Masada servis alan müşterinin fiyat beklentisi ne? Rakip ve bölge incelemesi yapıldı mı, pazarlama kanalları nedir ve yapılan yatırımın geri dönüşü ölçülebiliyor mu gibi sorulara net yanıtlar vererek yola çıkmak lazım. Paket-masa dengeleri zor günlerde ciddi bir destek noktası olabiliyor.

4Sezonsallık çok kritik

Restoranı açma kararı verdiğiniz dönemi değil de on iki ayını, gecesini, gündüzünü, hafta içi ve hafta sonu dengelerini incelemeniz gerekiyor.

3Ucuzluk mu Kalite mi?


Mutfak için satın alma yapılacak firmaya karar verirken ‘O gün en ucuz getiren kim?’ yerine ‘Her ay kaliteli ve düzenli kimden neyi alırım?’ şeklinde planlamak gerekiyor. Ürünü taze ve tüketim sürecine uygun şekilde tedarik etmek ciddi maliyet avantajları getiriyor.

2Yeni kullanıcı kazanma yöntemleri!


Yeni kullanıcı kazanma bedeli, sipariş frekansı, yeni ve devamlı kullanıcı oranı gibi rakamlar takip edilmeli. ‘Her ay kaç yeni müşteri kazandım, geçen ay kazandığım müşterilere tekrar sipariş verdirebildim mi, bir kullanıcı benden ayda ortalama kaç sipariş verir’ gibi sorular önemli. Her kazanılan müşterinin düzenli olarak sipariş verir hale geldiğinde iş kendiliğinden büyüyor.

1İşe müşteri gözünden bakarak onları doğru bilgilendirmek gerekiyor.

Burger köftesinin kaç gram olduğundan, yanında hangi sosları ilettiğinize veya kahvaltı tabağı ile ne servis ettiğinize kadar şeffaf olduğunuzda, müşteri daha huzurlu olacak ve devamlı gelecektir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?