Reza Zarrab’ın Kefalet Başvurusu Reddedildi!

1

Amerika’da tutuklanan Reza Zarrab’ın kefalet başvurusu reddedildi. Bir sonraki duruşma 4 Nisan’da. Zarrab’ın akıbeti o duruşmada belli olacak. Öte yandan Savcılık Zarrab’ın bütün mal varlığına el konulmasını isterken, tutuklanan Reza Zarrab’ın sabıka fotoğrafı yayımlandı.

 

zarrab-foto-2

Miami’de havalimanındayken FBI ajanları tarafından yakalanan Reza Zarrab’ın kefalet başvurusu mahkeme tarafından reddedildi. Savcılık, Zarrab’ın banka sahtekârlığı ve karapara aklamayla ilişkili bütün malvarlığına el konulmasını istedi. İddianamedeki en çarpıcı delil ise Zarrab’ın ‘Ekonomik Cihat’a hazır olduğunu belirten mektup. Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış’ın haberine göre, Reza Zarrab’ın tutuklanmasının ardından çekilen sabıka fotoğrafı ilk kez görüntülendi.

zarrab-foto

ABD’yi dolandırmak, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmek, banka sahtekârlığı ve karapara aklama suçlarından 75 yıl hapisle cezalandırılması istenen Zarrab’ın kefalet başvurusu beş dakika süren ilk duruşmada Yargıç John O’Sullivan tarafından reddedildi. Sonraki duruşma tarihi ise 4 Nisan. Zarrab’ın o tarihe kadar federal hapishanede kalacağı açıklandı.

Reza Zarrab’ın kalacağı Koğuş

zarrab-cezaevı-amerıka

New York’a nakledilecek

İddianame, NEW York Güney Bölge Savcısı Bharara tarafından hazırlandığı için Zarrab’ın yargılanmasının da New York’ta yapılması bekleniyor. Bharara, dün attığı bir Tweet mesajında “Reza Zarrab Manhattan’da (New York) bir mahkeme salonunda Amerikan adaletiyle yüzleşecek” dedi. Konuyla ilgili konuşan Amerikalı bir yargı yetkilisi ise Zarrab’ın iki hafta sonra Miami’de tekrar mahkeme karşısına çıkarılacağını ve akıbetinin o gün belli olacağını söyledi. Yargıç O’Sullivan’ın 4 Nisan’da hem Zarrab’ın 16-2352 numaralı dosyasının New York’a nakledilip nakledilmeyeceğine hem de kefaletle serbest bırakılıp tutuksuz yargılanıp yargılanmayacağına karar vereceğini aktardı.

REZA-SOSYAL-MEDYA

Reza Zarrab’ın tutuklanmasının yansımaları Sosyal Medyada hala devam ediyor. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Zarrab’ın tutuklanmasını sağlayan savcı Preet Bharara’nın twitter hesabı 7 bin takipçiden 100 bin takipçiye ulaştı. Ayrıca binlerce Türk kullanıcı da savcıya tweetler atıyor. Hele o tweetlerden biri var ki çok dikkat çekti. Çünkü savcı Preet Bharara, o tweete cevap verdi.

İşte herkesin konuştuğu o tweet ve savcı Bharara’nın verdiği cevap…

savci

Türk: Türkiye’den bir şey istiyor musunuz? Türk rakı, şiş kebap, Lokum veya Türk halısı. Sadece sormak istedik. Çünkü biz hizmetinizdeyiz. Preet Bharara

SAVCI: Şiş kebap seviyorum ama sadece işimi yapıyorum. Hediye kabul edebileceğimi sanmıyorum…

 

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?