Sabahattin Ali’nin En Unutulmaz 5 Eseri

229

Ay Yapım tarafından filmi yapılacak Kürk Mantolu Madonna gibi muhteşem eserleri olan Sabahattin Ali’nin en unutulmaz 5 eseri hangileri diye merak ediyor olabilirsiniz. İşte Sabahattin Alinin hafızalarımıza kazınmış 5 muhteşem eseri…

Sabahattin Ali; Türk edebiyatının en önemli ve üretken isimlerinden biridir.  Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf gibi pek çok unutulmaz esere imza atan Sabahattin Ali’nin eserleri çok satanlar listelerine her zaman girmeyi başarmıştır. Dergilere de yazılar gönderen yazarın roman türündeki ilk eseri Kuyucaklı Yusuf’da Meb’in 100 temel eser listesindedir. Öykülerinde temel kavramlar olarak sevgi, aşk ve kırsal kesim sorunlarını ele alan yazar aynı zamanda eserlerinde dönemin siyasi ve sosyal özelliklerini de yansıtır.

1Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna; Sabahattin Alli’nin 1943 yılında yayınladığı efsane bir romandır. Hakikat gazetesinde yayınlanmaya başlamış ve 48 bölüm olarak çıkmıştır. Baş karakterleri Maria Puder ve Raif Efendi olan romanın ana fikrini Sabahattin Ali; ”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!… Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?” sözleriyle açıklamıştır.

2Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf; Sabahattin Ali’nin ilk romanıdır ve 1937 yılında yayınlanmıştır. MEB’in 100 Temel Eser listesine aldığı roman; 1985 yılında Feyzi Tuna tarafından aynı adla sinemaya uyarlanmıştır.

3İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan; Sabahattin Ali’nin 1940 yılında yayınladığı romanıdır. Macide ve Ömer isimli iki önemli karakterin hayatının anlatıldığı roman aynı zamanda gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın “kapana kısılmışlığını” ele almasıyla dikkat çekiyor.

4Sırça Köşk

Sabahattin Ali’nin öykü türündeki eserlerinden biri olan Sırça Köşk; 1947 yılında yayınlandı. 13 öyküden oluşan kitabı Sırça Köşk de kitaptaki masallardan birinin adıdır ve kitabın masallar bölümünün sonunda yer almıştır. Dört masalın en uzunu Sırça Köşk’dür.

5Yeni Dünya

1943 yılında yayınlanan Yeni Dünya; Sabahattin Ali’nin öykü tarzındaki bir başka eseridir. Kitabın içindeki on üç hikayenin tamamı ince bir ustalıkla kaleme alınmış. Kitabın içindeki ilk öykü olan Asfalt Yol ise okuyucuların en çok akıllarında kalan hikayelerimden biri.

Başlıklar :
sabahattin ali en önemli eseri, sabahaddin alinin eserleri, sabahattin alinin eserleri, sabahattin ali 100 temel eser, sabahattin ali en önemli eserleri, sabahattin ali nin en onemli eserleri, sabahattin ali romanlari, sabahattin alinin en önemli kitabı, sebahattin alieserleri

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?