Saçta Oluşan Kepeği Engellemenin 9 Bitkisel Yolu

11

Saçta oluşan kepeği engellemenin 9 bitkisel yolunu sizler için yazdık. Evde kendi yöntemlerinizle veya bitkisel ve doğal yöntemlerle saç kepeklerinizden kurtulmak istiyorsanız yazımız tam size göre. Ayrıca alternatif tıp yöntemiyle saçlardaki kepekten kurtulma yöntemlerini de bulabilirsiniz.

9Saçlarınızın Temizliğine Özen Gösterin

Saçlarınızı sık sık yıkamamakla birlikte saç temizliğinize özen göstermelisiniz. Eğer kafanızda ölü hücreler olursa bu kepek oluşumuna sebebiyet verebilir. Uzmanlar;saç şampuanlarındaki fazla kimyasalında kepeğe sebep olabileceğini söylüyor.

8Şampuanı Hemen Durulamayın

Kepek önleyici şampuan kullandığınız da şampuan saçınızda en az 5 dk durmalı. Böylece şampuan etkisini gösterebilir.

7Saçlarınızı Tarayın

Kepeğini önlemenin etkili yollarından biri de;  banyo yaptıktan sonra saçlarınızı bir fırçayla tarayın.Saç taramak kepeklerin azalmasına yardımcı olacaktır.

6Stres ve Stresli Durumlardan Kaçının

Stres kepek oluşumunu tetikleyen en önemli etkenlerden biridir. Stresten ve fast food gibi zararlı gıdalardan uzak durarak kepek oluşumunu önleyebilirsiniz.

5Yoğurtla Kepekten Kurtulun

Fresh yogurt served in a clear glass bowl

Yoğurt saçtaki kepekten kurtulmak için kullanılabilecek doğal tedavilerden biridir.
Saçınızı yıkayın ve durulayın, saç derinize masaj yaparak yoğurt yedirin.
10-15 dakika başınızda bekletin. Ve saçınızı durulayın.

4Doğal Yağlar

Sedir ağacı yağından 7 damla, selvi ve ardış yağından 10’ar damla olmak üzere tüm bu yağları karıştırın.Saç derinize uygulayıp, 1 saat saçınızda tutun.Daha sonra saçınızı şampuanlayıp durulayın. Kepeklerinizin gittiğine şahit olacaksınız.

3Zeytinyağı

Saçlarınızı yıkamadan önce saçlarınızı ve saç diplerinizi zeytinyağ ile yağlayın.5-10 dakika saçınızda tutup, saçınızı durulayın.Gece yatmadan bir kez daha saçınıza zeytinyağı uygulayın. Ve streç filmle sarın.Bu yağ başınızda 1 gece kalsın, iyice baş deriniz yağı çeksin.
Bu saçtaki kepekten kurtulmakta etkili bir yöntemdir.

2Elma Sirkesi

Elmas sirkesini suyla seyreltin, saçınızı normal yıkadıktan sonra bu sulu sirke karışımını saç dinlerine ve saçlarınıza uygulayın. 10-15 dakika saçınızda tuttuktan sonra saçınızı durulayın.
Saçınız kuruduğunda elma sirkesinin kokusu kaybolacaktır. Haftada 1 bunu uygulayın.

1Karbonat

Şampuanınıza 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin, karbonat kepeği yok etmekte etkili bir maddedir.
Şampuansızda kepekten kurulabilirsiniz, 1,5 tatlı kaşığı karbonatı ıslak saç derinize uygulayın ve bir dakika sonra saçınızı iyice durulayın. Karbonatın gücüne gözlerinizle şahitlik edeceksiniz!
Bu uygulamalardan sonra saç deriniz doğal yağını üretmeye başlayacak ve kepeklerinizden kurtulacaksınız.

Başlıklar :
saç kepegini onlemenin yolları

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?