Sakızın Tarihçesi Sakız Nasıl Yapıldı Bilmediğiniz 5 Gerçek

299

Sakızı Sevin Yada Nefret Edin, ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde sakın ortaya çıkmıştır.

 

1. Meksika Teşekkür Bitkisi

Sakız Meksika’dan geldi. Mucit Thomas Adams tarafından 1866’da ABD’ye tanıtıldı ve bugün bildiğimiz sakız çiğnediğimiz sakın gibi değildi. Ağaca baktığınız gibi sakızın ilk rengi kahverengi idi

2. Sakız modern bir icat mı ?

 

Thomas Adams ile sakız ile uğraşırken neyin ne olacağını bulmak için derhal çalışmaya baladı, bazı denemelerden sonra sakızın en iyi çiğnemek için olduğunu anladı. 35 dolarlık bir yatırımla Adams ekmek hamuru gibi yumuşak haline getirdi. Ve sonra sakın uzun şeritler haline getirilip parçalanıp kare şeklinde paketlendi. Bu esnada sakıza hiç bir şekilde tatlandırıcı veya reklendirici eklenmedi.

3. Aromalı Sakız

Thomas Adams’ın yaptığı araştırmalara göre bulduğu sakız mucitliği piyasada çok iyi satış pazarın da yaptığını gördü, 1871’de aromalı sakız yapmaya başlamıştır. Kullandığı ilk aroma meyan kökü ile yapılan aromaydı ve Bu Sakızın adı black jack idi bu Thomas Adams’ı yeterince ileri ve başarıya götürmeyi sağlamıştı. Aromaların arasına sonradan tutti-frutti ( meyveli sakız ) üretimine başladı sonradan sakız şirket, sakız otomatları ve fabrikalar kurmuştur.

4. Sakız’ın Sektör de büyümesi 

 

1891’de William Wrigley ev eşyalarını satarak, fırında gazozlu, çikolatalı sakız üretmeye başladı. İnsanların sakızı ne kadar çok sevdiklerini gördü ve oda ticarete atılmaya karar verdi. William Wrigley sakızın dişlere ve diş etlerine iyi geleceğini düşündü, ve sonunda William Wrigley bir fabrika açmış olup fabrika işçilerine özel haklar verdi bu haklardan birisi de hafta sonları fabrikada üretim yapmıyacaklardı.

5. Amerika da Sakızın bitişi 

 

ABD’ de yavaş yavaş sakızın gitmiyeceği fikrine varmışlardır. Amerikalılar sakızı diğer ülkelere ihraç etmeye başladı. Diğer ülkelerdeki insanlar sakızı beğenmişlerdir, bu arada ingiltere’de sakızın ilk ihraç ediliği zamanlar yasaklanmıştır.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?