Sigara Her Yıl 100 Bin Kişiyi Öldürüyor!

10

Sigara ve benzeri tütün mamülleri yüzünden Dünyada her yıl 100 bin kişi ölüyor. Bu korkunç rakamı Çankırı Halk Sağlığı Müdürlüğü açıkladı.

Sigara-Dumanı-Şişmanlatıyor
‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’ dolayısıyla yapılan açıklamada; “Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmakta. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biri.” ifadelerine yer verildi.

sigaranin-zararlari

“Günümüzde yüzde 80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 15 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Toplumu “pasif sigara dumanının” zararlarından korumak önemli bir halk sağlığı konusudur.” denildi.

sigara

9 Şubat Son Olsun!

Sağlık müdürlüğü, sigara içenlerin ‘9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nü sağlıklı bir yaşam için yeni bir başlangıç olarak kabul etmelerinin toplumun tütün ürünlerinin zararlarından korunması için önemli bir adım olacağını da belirtti…

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?