Sigara İçmeyenlere Güzel Sigara Tiryakilerine ise Kötü Haber!

2

Sigara içme yasağı genişletiliyor! Meclisten geçen torba yasadan “sigara” sürprizi çıktı: Plajlar, üniversite kampüsleri, çocuk parkları, ibadethaneler ve lokantaların açık alanlarında sigara içmek zorlaşacak.

sigara-icmek-artik-plajda-da-yasak-

Bakanlar Kurulu’nda görüşülen ve önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen ‘Sağlık paketi’ne ilişkin önemli detaylar ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre, pakette, sağlık çalışanlarının yıpranma hakkı ile doktor emeklilerinin maaşlarının artırılmasına yönelik yapılacak düzenlemelerin yanı sıra sigaraya yasaklarının genişletilmesine ilişkin yeni kurallar da yer alıyor.

Sigara tiryakilerini üzecek yasakların detayı ise şu şekilde;

sigara-zarar

Plajlardaki şezlonglar sigara içilen ve içilmeyen şeklinde ayrılacak. Açık alanda hizmet veren bütün restorant, çay bahçesi ve cafe gibi yerlerde sigara içilen masalar ile içilmeyenler birbirinden ayrılacak. Çocuk parkları, Hastane bahçeleri, AVM önleri, ibadethaneler ve üniversite kampüslerinde sigara içilmesi yasaklanacak. Üniversite kampüslerinin bahçelerinde belli bölümler dışında sigara yasağı uygulanacak. Yine kamu kurumlarının bahçelerinde sigara içilen alanlara kısıtlama getirilecek. Yeni yasa ile sigarının tamamen kapalı ve şeffaf olmayan dolap veya raflarda satılmasına ilişkin kesin kurallar getiriliyor. Sigara paketlerinin üzerindeki uyarı yazılarında da değişikliğe gidiliyor. Bu kapsamda, ‘negatif’ içerikli uyarı yazılarının yerini ‘pozitif’ uyarılar alıyor. Örneğin ‘Sigara içmek öldürür’ yerine, ‘Sevdikleriniz için sigara içmeyin’ veya ‘Sağlığınız için sigara içmeyin’ gibi ibareler bulunacak.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?