Şimdi de İdil’de Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

0

Silopi ve Cizre’den sonra şimdi de Şırnak’ın İdil ilçesinde merkez ve Dirsekli köyünde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak gece saat 23.00’ ten itibaren uygulamaya kondu. Yasağı valilik duyurdu.

 

Geçen hafta İdil’de görev yapan öğretmenlere kısa mesajlar gönderilmiş ve İstanbul, Erzurum ve Rize’deki eğitim seminerlerine çağrılmışlardı. Bu mesajın ardından gözler İdil’e çevrilmişti.

goc

Bu haberlerin ardından ilçede gö başlamıştı. Nüfusu 28 bin 500 olan kentte şu anda bin kişinin kaldığı belirtiliyor. Son günlerde taşınan hane sayısının da 200-300 civarında olduğu tahmin ediliyor. İdil’den ayrılanlar genellikle Midyat, Şırnak merkez ve Mersin’e gidiyor.

Şırnak Valiliği yasağı bu açıklama ile kamuoyuna duyurdu; 

jandarma

“16 Şubat Salı günü saat 23:00 itibari ile İlimiz İdil İlçe merkezinde ve Dirsekli Köyü’nde, Bölücü Terör Örgütü mensuplarının yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanmış çukurların ve barikatların bertaraf edilmesi, halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince, ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

Şırnak’ın diğer iki ilçesi Cizre ve Silopi’de 14 Aralık’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Cizre’de halen devam eden yasak Silopi’de 18 Ocak’ta kaldırılmıştı.

idil

Bu gelişmeler yaşanırken bu sabah saatlerinde İdil ile Mardin’in Midyat ilçesi karayolunda askeri araçların geçişi sırasında PKK’lı teröristlerin yola döşedikleri el yapımı patlayıcılar infilak etti.

Güvenlik kuvvetleri patlamayı gerçekleştiren PKK’lı teröristlerin yakalanması için bölgede operasyon başlattı.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?