Şimdi de Milyonlarca Linkedin hesabı Çalındı!

0

Siber saldırı ve insanların bilgilerinin çalınması bu kez Linkedin kullanıcılarının başına geldi. İş dünyasından milyonlarca ismi bir araya getiren sosyal medya uygulaması Linkedin’da hesap bilgileri çalındı. Ve o bilgiler internetten satışa sunuldu!

Linkedin’in başı çalınan kullanıcı hesaplarıyla dertte. Hackerlar 117 milyon kullanıcının hesap bilgilerini ele geçirdi!

573d7abb18c7735e7c2a3b4f

Hackerlar 72 saat süren bir çalışma ile Linkedin hesaplarına ulaştı. Çalınan hesap bilgileri Deep Web’de satışa çıktı.

573d7ae518c7735e7c2a3b51

Toplamda 2 bin 200 dolar tutarında bir fiyatla satışa çıkarılan Linkedin hesaplarının SHA1 algoritması yardımıyla çalındığı ifade ediliyor.

Linkedin üzerinde söz konusu saldırıya maruz kalan kullanıcıların birçoğunun Gmail,Hotmail, Yahoo, Mail.ru platformlarını kullandıkları ortaya çıktı.

Peki kullanıcılar ne yapması gerekiyor?

Linkedin

Eğer sizin de şifreniz yukarıdaki tablodaki gibi böyle basit kombinasyonlardan oluşuyorsa, derhal daha güvenli bir şifreye geçmenizi öneririz. Farklı site/sosyal medya sitelerine, farklı e-posta adresleri, kullanıcı adları ve şifreler ile giriş yapmak kullanıcılar adına en büyük güvence olacaktır. Alınabilecek diğer bir önlem ise şifre konusunda olacaktır. Farklı ve kişi ile doğrudan bağıntısı olmayan şifreler (doğum tarihi, evlilik yıl dönümü vb.)kullanıcı adına daha güvenlikli bir koruma sağlayacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?