Sirkülasyon nedir?

5253

Sirkülasyon nedir; ‘dolaşım’ demek; ya da eski deyimiyle ‘devir daim.’ Kan dolaşımı, trafikte ve hayatta bir şeyin başladığı noktaya dönen hareketlerinden oluşan devir-daim düzeni.

Kaloriferlerin çalışma düzeni kabaca; bir kazanda ısıtılan suyun, kazandan bir ‘çıkış borusu’yla alınıp bir ‘dolaşım pompası’nın yardımıyla, ısıtılacak hacim içerisinde dolaştırıldıktan sonra, bir dönüş borusuyla yine kazana iadesinden ibarettir. Yerden ısıtma düzenlerinde sadece, döşemelerin altında gömülü olan borular kullanılır. Ancak daha yaygın olan ‘panel ısıtıcı’ yönteminde, sıcak suyun içinde daha fazla dolaşarak zaman harcayacağı paneller kullanılır.

Her panelin alt tarafında bir su giriş, bir de yukarı tarafında çıkış borusu vardır. Kazandan gelen sıcak su alt taraftan girer ve yükselerek üst çıkıştan çıkıp, kazana geri döner. Bu arada, panel yüzeyini, panel yüzeyi de etrafındaki havayı ısıtır.

kalorifer-pompasi

Suyun bu sürekli dolaşımı bir pompa vasıtasıyla, kapalı bir tesisat hacmi içerisinde başarılır. Ancak çeşitli nedenlerle tesisatın içinde, kabarcıklar halinde hava biriktiği olur. Bu kabarcıklar, boruların içinde nispeten kolayca sürüklenir ve yolları üzerindeki ısıtıcı panellerde birikirler.

Sudan hafif oldukları için, panelin yukarı kısmında toplanır ve suyun dolaşımına engel olmaya başlarlar. Böyle durumlarda panelin, üst kısmındaki ufak bir damıtma musluğunun yardımıyla, havasının alınması gerekir. Ki su, dolaşımına devam edebilsin.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?