Snowden 6 Ocak’ta Sinemalarda

13

Yılbaşından hemen sonra, vizyona harika filmler giriyor desek, kesinlikle yeridir. Sinema programlarına ve gelecek filmlere de göz attığımızda, hiç şüphesiz 2017’nin iyi bir sinema yılı olacağı da kesin. Bu yazımızda; 6 Ocak’ta Vizyonlarda olacak Snowden adlı biyografik filmi inceleyecek, sizler için filmi olabildiğince doğru bir biçimde anlatma gayretinde bulunacağız. Pek çok kimsenin biyografi filmi, pek çok zamanda çekilebiliyor ancak bu biyografik filmler, çoğu zaman ölmüş yahut yaşlı insanların anısına çekiliyor. Tarihte yer etmiş bu tür isimlerin filmlerine ise pek çok sinema sever elbette severek gidiyor. Ancak, Snowden böyle bir biyografik film değil. Snowden, yaşayan bir adamın biyografik filmi olması ilginçliğiyle göze çarpıyor. Edward Joseph Snowden adlı eski CIA ajanının hikayesini anlatacak filmin epey ses getirmesi ve uzun süre sonra tartışılacak filmlerden biri olması da yine beklenen etmenlerden.

2017’nin İlk filmlerinden bir tanesi olacak Snowden için söylenebilecek pek çok söz var elbette. Oliver Stone’un yönetmenlik koltuğunda oturduğu filmin senaryosunu, Kieran Fitzgerald ve yine yönetmen koltuğunda oturan Stone yazmış. Başrollerde, Joseph Gordon Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo gibi isimler mevuct. Popülaritesi IMDB üzerinde gün geçtikçe artan filmin şu an vizyona girmeden puanı 7.4 olarak göze çarpıyor ve kısacası izleyiciler, sinema severler Snowden filminden çok şey bekliyorlar. 2 Saat 14 Dakika kadar sürecek filmin neleri anlattığı hakkında pek çok spoiler ve dedikodu dolaşsa da, hiçbiri fragmanı dışında kesinlik kazanmamış ve net bir biçimde doğruluğu kanıtlanmamış. Amerikalı bir bilgisayar uzmanı olan Edward Snowden, bilindiği gibi NSA dairesinin dökümanlarını tüm dünyayla paylaşıp, aslında hemen herkesin belli bir sistemle, Amerika tarafından izlendiğini kanıtlayan isimdi. Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en büyük sızıntılarından bir tanesini gerçekleştiren Snowden, şu an Rusya’da yaşamakta ve 33 Yaşında.

33 Yaşındaki bir adamın biyografisini kim izler diye sormayın. Snowden’ın hayat hikayesi, oldukça çarpıcı detaylar içerirken aynı zamanda ABD tarafından hala yaşayan bir kaçak olarak kabul edilen bir adamın hikayesinden bahsediyoruz. Şüphesiz, Oliver Stone ve Fitzgerald ikilisi büyük bir işe imza atmış ve izlenmeyi hak eden bir yapıt ortaya koymuş. Muhtemelen Snowden’ın onayı ile başlatılan bu proje, ne zaman Türkiye’de vizyona girecek henüz bilinmiyor ancak 6 Ocak, global vizyon tarihi.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?