Soğuk Havanın az bilinen 7 faydası

117

Kim demiş soğuk hep zararlı diye! Soğuk havanın da faydaları var. Evet yanlış okumadınız… Yapılan bilimsel araştırmalar, soğuk havanın sıcak yüzünü ortaya çıkardı. İşte soğuk havanın faydaları…

 

7Kalbi korur

Soğuk hava damarları daraltıyor. Ve bu daralma kanın akış hızını artırıyor. Kan dolaşımının hızlanması ise yüksek tansiyonu önler ve kalp damarlarını güçlendirir

6Depresyonu önler

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, soğuk hava beynin mavi noktalarını uyarıyor. Mavi noktalar, beynin noradrenalin üretim bölgesidir. Vücutta noradrenalin hormonunun artması depresyon riskini de azaltır.

5Genç gösterir

Soğuk hava gözenekleri sıkılaştırır, şişkinliği azaltıp yüz rengini pembeleştirir. Yani soğuk havanın estetik faydası da var. Ama yoğun nemlendirici kremleri de ihmal etmemek gerekiyor.

4Beyni çalıştırır

Soğuk havadaki oksijen miktarı yüzde 30 oranında daha temizdir. Temiz hava ciğerleri açarak daha fazla oksijen almamızı sağlar. Beynimize daha fazla oksijen gittiği için de zihinsel aktivitelerimiz artar.

3Toksinleri atar

Soğuk hava bütün vücuttaki kasların kasılmasını sağladığı için lenf sistemi de daha iyi çalışır. Böylece atık maddeler vücuttan daha hızlı atılır.

2Baş ağrılarını azaltır

Uzmanlar, soğuğun baş ağrısını gidermede de etkili olduğunu söylüyor. Çok şiddetli olmadığı sürece, soğuk hava hassas olan sinirleri uyuşturarak ağrıyı azaltıyor.

1Mutlu eder

Soğuk havalarda kana daha fazla oksijen gidince insanın zihinsel aktivitesi ve mutluluk hormonu serotonin de artar.

Başlıklar :
hevanin faydasi, soguk havanin yuze faydasi

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?