Sosyal Medya Kullanımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

2

Sosyal medya kullanımı çok önemli. Attığınız paylaşımdan yaptığınız RT’ye kadar çok dikkatli olmalısınız. Peki sosyal medya en iyi nasıl kullanılır?

Özellikle içinden geçtiğimiz bu karanlık günlerde sosyal medya platformlarının kullanımı oldukça önemli.

sosyal-medya

Haberleşme, iletişim kurma açısından önemli olan sosyal medyayı sakin ve dikaktli kullanmalısınız. Sosyal medya etkin olarak kullanılmalı ve doğruluğuna emin olmadığınız hiç bir paylaşıma yer vermemelisiniz.

sosyal-medyaSoyal medya sadece haberleşme aracı olarak kullanılmıyor, ticari kullanım açısından da ülkemizde etkin olarak kullanılıyor.

twitter_face_paraPeki, sosyal medya da haberleşme noktasında; nelere dikkat etmeli, bilgi kirliliğini nasıl ortadan kaldırmalıyız?

Görseller:

sosyal-medya1

Sosyal medyada oldukça hızlı yayılan görseller; sizi daima yanıltabilir. Özellikle görsellerin doğruluğunu ve bilginin doğruluğunu ortaya çıkarmak amacıyla görseli Google görsellerinde aratmanız gerekmektedir. İlk olarak hangi tarihte Google üzerinde yer almış, hangi site yüklemiş, kimin tarafından yüklenmiş veya üzerinde oynama var mı gibi sorularla bu görselin doğruluğunu ortaya çıkarın.

Metin:

TWITTER- Sosyal medyada özellikle siyasi gündemin yoğun olduğu noktalarda sıkça bilgi kirliliğine denk gelebiliyoruz. Bu gibi durumlarda, özellikle devlet kurumları, devlet büyükleri tarafından yapılan açıklamaları dikkate alın. Onların sosyal medya hesabını takip etmeye (özellikle Twitter), doğru bilgilere ulaşmaya çalışın.

Siz de paylaşın:

twitDoğruluğunu ve kaynağını kanıtlayabildiğiniz tüm bilgi ve belgeleri siz de paylaşın. Özellikle paylaşımlarınıza kaynakça, bilgi ve diğer ek dökümanları ekleyerek bilgi kirliliğinin önüne geçmeye çalışın.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?