Sosyal Medyada Haberleri Okumadan Paylaşıyoruz!

0

Sosyal medyada paylaştığımız bir haber veya attığımız bir tweet bazen başımıza iş açabiliyor! Araştırmalara göre bunun sebebi de sosyal medyada paylaşılan haberin okunmaması…

Columbia Üniversitesi ve Fransız Ulusal Enstitüsü araştırmacıları bireylerin sosyal medya kullanımı ile ilgili önemli bir araştırmaya imza attı.

sosyal-medya1

Yapılan araştırmada binlerce kez paylaşılan linklerin yüzde 59’unun kullanıcılar tarafından okunmadığını tespit etti. Araştırma, özellikle haber sitelerini takip eden ve sitelerden link paylaşan birçok kullanıcının haberin içeriğini hiç okumadan paylaştığını ortaya koydu.

sosyal-medya

Araştırmayı yapan ekip, CNN, The New York Times, The Huffington Post, BBC ve Fox News’un sitelerindeki haberlerin sosyal medyadaki paylaşımlarını bir ay boyunca takip etti. Ortaya çıkan sonuç herkesi şaşırttı. Çünkü paylaşılan linklerin yüzde 59’unun kullanıcılar tarafından okunmadığı belirlendi.

girisim-sosyal-medya

Araştırmada haberler okunmadığı için yanlış bilginin de hızlı yayıldığına vurgu yapıldı. Araştırmacılara göre kullanıcıların haberleri okumadan paylaşması tipik bir modern bilgi tüketimi alışkanlığı.

“İnsanlar okumak değil paylaşmak istiyor”

twitter-gece-modu Araştırmacılardan Arnaud Legout’nun çalışma ile ilgili yaptığı yazılı açıklamaya göre sosyal medya kullanıcıları, bir haber makalesini okumaktansa onu paylaşmayı tercih ediyor. “İnsanların bir haberi okumak yerine paylaşmayı tercih etmeleri tipik bir modern bilgi tüketimi davranışı. İnsanlar; bir fikri o fikrin özetine, hatta özetinin özetine bakarak, daha derinlere inmek için herhangi bir efor sarf etmeden oluşturuyor.”

“Haberler okunmadığı için yanlış bilgi hızlı yayılıyor”

twitter2Araştırmacılar, sosyal medyadaki paylaşım alışkanlıklarının internetteki trendleri anlamlandırmada yardımcı olabileceğini düşünüyor. Sosyal medyadaki ‘tık tuzaklarına’ dikkat çeken araştırmacılar, bilginin sadece yüzeysel olarak tüketiliyor olmasının yanlış haberlerin daha fazla yayılmasına yol açtığı görüşünde.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?