Sosyal Medyayı Ağustos Ayında En Etkili Kullanan Markalar

0

Social Brands sosyal medyayı ağustos ayında en etkili kullanan markaları açıkladı.Bu açıklama sektörlerin liderlerini içermekle beraber aynı zamanda sosyal medyada en çok etkileşim alan firmaları da bizlerle paylaşıyor.

Social Brands’e göre; telekomünikasyonda Türk Telekom, aksesuarda Zen Pırlanta, otomotivde Audi Türkiye, teknolojide Samsung Türkiye, holdinglerde Koç Holding ve bankalarda ise Ziraat Bankası sektörlerinin en başarılı markaları oldu.

Liderlik Türk Telekom’da

SocialBrands’in Ağustos ayı analizinde, gerçekleştirdiği sosyal medya aktiviteleriyle en yüksek puanı alan marka Türk Telekom oldu. #BirlikteÇokGüzeliz hashtagi ile 850 binin üzerinde etkileşim alan Türk Telekom, tüm kanallarda dikkat çeken bir performans sergiledi.

Sektör Liderleri

İkinci sırada yer alan Zen Pırlanta, geçtiğimiz aylardaki başarılı sosyal medya yönetimini devam ettirdi. Üçüncü sırada yer alan Audi Türkiye de Facebook, Twitter ve Instagram kanallarında sergilediği performansı koruyarak Ağustos ayında da sektörünün lideri olmaya devam etti.

İlk 10’da yer alan diğer markalar ise sırasıyla geçtiğimiz aylardaki başarılı performansını devam ettiren Samsung Türkiye, ilk ondaki yerini koruyan Mercedes-Benz Türkiye, geçtiğimiz ay önemli bir çıkış yakalayarak 31. Sıradan 6. Sıraya yükselen Koç Holding, Madame Coco, Ziraat Bankası, Turkcell ve Anadolu Hayat Emeklilik oldu.

socialbrands-agustos-liderleri-siralamasi

1,2 Milyon İleti, 660 Milyon Etkileşim

BoomSonar ‘ın gelişmiş teknolojisi ve BoomSocial‘ın detaylı verilerini kullanarak hazırlanan SocialBrands algoritması yaklaşık 16 bin sayfa, 1,2 milyon ileti ve 660 milyon etkileşimi, büyük veri prensiplerine bağlı kalarak analiz ediyor. SocialBrands’i muadillerinden ayıran en büyük özelliği ise algoritması ve objektif yaklaşımı.

Markaların performansını hayran sayısından sayfa bilgilerine, paylaştıkları ileti türlerinden aldıkları etkileşimin yüzdesel hesaplamalarına kadar onlarca kriter ile inceleyen ve tarafsızlığı temel alan SocialBrands, sosyal medya kanallarının sunduğu istatistiklerini fayda sağlayacak bir şekilde ele alıyor ve markalara güvenilir bir performans ölçümleme kriteri sunuyor.

Nasıl Hesaplanıyor?

Toplam etkileşim sayısı, etkileşim sayısının iletilere göre dağılımı, etkileşim oranı,  beğeni, yorum, paylaşım ve Retweet oranları, sayfanın ay boyunca paylaştığı ileti sayısı, farklı ileti türlerinin kullanımı, iletilerde hashtag ve mention kullanımı, hayran sayısı, aylık büyüme, hayran artış istikrarı, sayfa bilgileri gibi onlarca farklı veri noktası, markaları objektif şekilde analiz eden algoritmanın temelini oluşturuyor.

Ücretsiz sosyal medya ölçümleme ve analiz sistemi BoomSocial’ın verilerinin ve eş zamanlı iş platformu BoomSonar’ın altyapısının kullanıldığı SocialBrands, markaları ve rakiplerini objektif bir şekilde incelemek ve buna uygun strateji geliştirmek isteyenler için büyük bir fırsat sunuyor.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?