Spotify vs. Apple Music

6

Spotify ve Apple Music, belki de kıyasıya rekabet içerisinde olan iki müzik dinleme servisi olarak göze çarpıyor. Şu zamanlarda, Spotify’ın önderliği yıllardan gelen tecrübe akabinde devam ederken, Apple Music de kendisinin tahtını zorluyor gibi görünüyor. Ancak, en azından kullanıcı bölümünde Spotify’ın hala açık ara önde olduğunu belirtmemiz gerek. Apple Music, 3 Ay bedava verdiği üyelik ile epey kullanıcı kazanıp, ivme yakalasa da; Spotify’ın yıllardır oluşturduğu bu tiranlığa hiç şüphesiz erişemedi bile. Dönemin en iyi iki çevrimiçi müzik dinleme servisini, bu yazıda hep birlikte incelerken bu incelemeyi farklı bakış açıları ile yapmaya gayret edeceğiz.

Ses Kalitesi

Ses kalitesi açısından elbette pek bir fark olmadığını çoğu zaman söyleyebilirsiniz ancak “iyi müzik” dinlemek isteyen pek çok insan bu duruma dahi dikkat edebiliyor. Spotify’ın içerisindeki bazı albümlere göz attığımızda maalesef ses kalitesinin epey kötü olduğunu görebiliyorsunuz. Kaldı ki, ücretsiz üyelikler yalnızca orta kalitede sese erişebilmekteler. Oysa, Apple Music’te aynı albümü açtığınızda çok net bir ses kalitesinin varlığını göreceksiniz. Bu sebepten, bu versusun kazananı Apple Music diyebiliriz.

Arşiv

Arşiv açısından, aslında yabancı ülkelerde epey geniş bir arşivi bulunan iTunes ve Apple Music; Türkiye’de bu konunun sıkıntılarını yaşıyor ve üyelerine çoğu zaman, çoğu albümü açmıyor. Bu sebepten, hem Türk plak şirketleri ile anlaşmaları bulunduğundan hem de çoğu zaman ilk olarak bu mecrada albümlerin sunulmasından ötürü kazananın Spotify Music olduğu söylenebilir.

Çalma Listeleri

Hemen herkesin en sevdiği olaylardan bir tanesi de; günümüzde her çevrimiçi müzik servisinde bulunan çalma listeleri hizmeti. Bu hizmetin Apple Music’te henüz gelişme gösterdiğini, açılan çalma listelerinden rahatlıkla görebiliriz zira her çalma listesi çok az parçadan oluşuyor ve bu çoğu zaman kullanıcıları tatmin etmiyor. Spotify Music’te ise pek çok yönden, kapsamlı ve iyi çalma listeleri mevcut. Modunuza göre bir çalma listesini burada muhakkak bulabiliyorsunuz. Bu sebepten, Çalma Listeleri kategorisinde Spotify’ın birkaç adım daha önde olduğunu ve Apple Music’in gelişmesi gerektiği rahatlıkla belirtilebilir.

Ücret

İki uygulama da hemen hemen aynı ücret tarifesi ile hizmet veriyor ancak Spotify’ın kampanyaları Türkiye’deki şirketlerle anlaşmalı olduğundan çok daha sık gerçekleşiyor ve ilk üç ay üyeliğin bedava olduğu Apple Music’e nazaran Spotify’da da aylık 0.90 kuruşa ilk üç ay üyelik alabiliyorsunuz. Bu sebepten, bu versusta kazananın olmayacağı söylenebilir. Hangisini beğeniyorsanız, ona kaydolun ve aynı parayı ödeyin.

 

 

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?