Star Wars Hangi Sırayla İzlenmeli?

47

Tüm dünyanın sevgilisi Darth Vader ve elbette Star Wars serisini hala izlemeyen bir güruh mevcut. Pek çok insan, Star Wars izlemeyen birine tepki olarak direkt “nasıl izlemezsin” gibi bir veryansında bulunsa da, bu epey doğal bir durum aslına bakarsanız. Zira, kimse tarih öncesi efektlerle dolu bir yıldız savaşları serisini izlemek zorunda hissetmiyor kendisini; keza, günümüze göre epey amatör filmler oldukları da aşikâr. Ancak, bu tarihselliği görmek isteyen ve mucizeyi bir kez daha yaşamak isteyen hemen herkes, altı filmi birden izlemek istiyor. Bu altı filmin sırasıysa aslında epey farklı seyrediyor. Zira, Star Wars kurgusu minvalinde bu altı kurgunun birbirleri ile değişik yapılandırılması söz konusu. Yani, altı filmi ikiye ayırmamız mümkün.

Öncelikle, tarihsel akışa göre iki gruba ayırdığımız filme; Star Wars Episode I’den başlamanız uygun olacaktır. Hem spoiler yememek adına hem de daha iyi bir seyir zevkinin oluşması adına tarihsel olarak 99 yapımı olan bu filmle; Star Wars serisine başlamanız gerekiyor. Bu filmin orijinal adı, Star Wars: Gizli Tehlike olarak da biliniyor.

2002 Yılında yayınlanan Star Wars: Klonların Saldırısı ise; bölüm iki olarak biliniyor. Kronolojik sıralamada 5. film olsa da, Star Wars’ın ikinci bölümü bu filmdedir ve kurguya hakim olmak için, bu şekilde izlenmesi elzemdir.

Yıldız Savaşları bölüm 3 ise; 2005’te vizyona giren Sith’in İntikamı adlı filmdir. Star Wars: Sith’in İntikamı olarak da bilinen film, 2002 yılındaki filmin devamı niteliğindedir.

Bu üçlüden sonra, kronolojik ve vizyon yılı olarak geçmişe gitmemize rağmen; kurgu olarak geleceğe yönelmeye devam ediyoruz. İlk üç bölüm, sonradan çekilmiş olduğundan sizin için çok güzel ve animasyon olarak başarılı gelebilir ancak, diğer üç filmin kurgunun devamı olmasına rağmen, tarihsel olarak 77 Yılında çekilmeye başladığını unutmayın.

Star Wars hangi sırayla izlenmeli sorusunun yanıtını bulmaya devam ediyoruz. İzlemeniz gereken dördüncü film, Star Wars: A New Hope orijinal adıyla bilinen Yeni Umut filmidir. Burada, 2005 Yılında yapılan son filmin ışığında enstanteneler görürsünüz ve kurgu uygun biçimde bağlanabilmiştir.

83 Yılında yapılmış Star Wars: İmparator bölümü ise, serinin kurgu olarak 5. bölümüne denk gelmektedir. Kurgunun bir sonraki filmini ise 83 yılında vizyona giren Star Wars: Jedi’in Dönüşü oluşturur ve Star Wars en azından geçtiğimiz seneye kadar böylece tamamlanırdı. Ancak, Disney’in Star Wars’ı devralmasıyla; yedinci bölüm de geçtiğimiz yıl yayınlandı. Star Wars: Güç Uyanıyor’u, kurgunun yedinci bölümü olarak günümüzde izleyebilmeniz mümkün.

Star Wars’ı bu sırayla izlemeniz hem kurgu açısından spoiler yememenizi sağlayacak hem de hikayeye hakim olabilmenize sebep olacaktır.

Başlıklar :
star wars izlerken spoiler yememek için

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?