Suriye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Arkeolojik Alan

5

Suriye’de mutlaka görmeniz gereken 7 arkeolojik alanı sizler için derledik.
Suriye; coğrafi konumu itibariyle harika ve görülmesi gereken muhteşem tarihi ve arkeolojik yerlere sahip. Günümüzde bile hala çeşitli imparatorluklardan izler taşıyan Suriye’de bulunan 7 büyüleyici arkeolojik mekanı haberimizin detayında bulacaksınız. Malum savaşın bu paha biçilemez tarihi ne kadar yok ettiğini bilmiyoruz. İşte elimizde resimleri kalan bu eşşiz mekanlara ait bilgiler.

7Ebla Antik Kenti

Elba Antik Kenti ya da Tell Mardikh; ilk olarak 1964 yılında Halep şehrinin 55 kilometre güneyinde keşfedildi. İtalyan Arkeolog Paolo Matthiae tarafından keşfedilen Elba Antik Kenti’nde; kalıntılara bakılırsa M.Ö 3000 yılından beri yerleşim mevcut. Arkeologlar tarafından, Sümer alfabesiyle yazılmış 20.000 çivi yazılı tablet hazinesi bulundu.Bu tabletler daha çok halkın gündelik hayatını anlatıyor.

6Apamea Antik Kenti

Apemea Antik Kenti; MÖ. 300 yılında Seleukos Kralı Nikator tarafından kuruldu. Ters akışıyla meşhur olan Asi(Orontes) Nehri kıyısında bulunan bu antik kentin altın çağında yarım milyon insanı barındırdığı tahmin ediliyor.

5Busra Antik Kenti

Busra Antik Kenti; bir zamanlar Roma İmparatorluğu’nun Arabistan eyaletinin başkentliğini yapmış olan bu antik kentin ilk adı 3400 yıllık Mısır tabletlerinde geçiyor.Hala ayakta olan bu antik kent pek çok imparatorluktan izler taşımakta. Bizans dönemine ait katedraller ve düntanın en eski camilerini de bünyesinde bulunduruyor.

4Aleppo Antik Kenti

Aleppo Antik Kenti; Suriye’nin Halep ilçesinde bulunan ve 5000 yıl boyunca kesintisiz olarak yerleşim gören bir antik kenttir. Hititlerden Asurlulara, Moğollardan Osmanlılara kadar hemen hemen her büyük imparatorluk tarafından yönetilmiş olup, şehir 12. yüzyıla tarihlenen camisi ve 13. yüzyıla tarihlenen sitadeli ile ünlü. Bu sitadel en az M.Ö. 3000’e tarihlenen bir arkeolojik höyük üzerine inşa edilmiş.

3Şam

Suriye’nin başkenti Şam; MÖ. 4. bin yılda kuruldu fakat kalıntılar incelendiğinde bölgede en az 8000 ila 10000 yıldır yaşadığı biliniyor.  Kentteki antik izler günümüzde, Roma Dönemi’nde Tanrı Jupiter için yapılmış tapınak, Roma Dönemi şehir duvarları ve 8. yüzyıla tarihlenen Emevi camisiyle görülmekte.

2Palmira Antik Kenti

Palmira Antik Kenti; Hindistan’dan Roma’ya, Çin’den İran’a kadar pek çok ticaret yollarının kesişme noktasıydı.  “Çölün Gelini” olarak da bilinen şehrin ismi ilk olarak MÖ. 2. yüzyıla tarihlenen tabletlerde geçmekte. Ba’al Tapınağı, Diocletianus’un kampı -büyük askeri kompleks- ve şehrin dışında kalan geniş nekropol gibi birçok kalıntı günümüze ulaşan tarihi eserlerden.

1Haçlı Kalesi

Haçlı Kalesi; 1142 – 1170 yılları arasında Hospitalier Şövalyeleri tarafından inşa edildi. 1271 de Memlüklüler tarafından alınana kadar haçlıların elinde kaldı ve Haçlı Seferleri’nin sembolü olarak nitelendirildi. Temmuz 2013’te yayımlanan raporlara göre kalenin, Suriye’deki iç savaş nedeniyle ciddi hasarlar aldığı tespit edildi.

 

Başlıklar :
Haçlı Krallığı tarafından kurulan Suriye\de kalesi

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?