Sürücüsüz metro hattı geliyor

0

İlk kez Türkiye’de gerçekleşecek olan sürücüsüz metro hattı için geri sayım başladı… İstanbul Büyükşehir Belediye’si projenin son durumu ile ilgili açıklama yaptı. İşte detaylar;

İstanbul’daki metrolarda yeni dönem başlıyor.

metro

Türkiye’nin sürücüsüz ilk metro hattı olacak Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metro hattında çalışmaların sonuna yaklaşıldı. Hattın Yamanevler istasyonunda kaba inşaat sona ererken, ince işçiliğe geçildi.

24 saat esasına göre devam eden çalışmalarda 2 bin 430 personel görev yapıyor. Bazı istasyonlarda inşaat çalışmaları sürerken, rayların döşendiği istasyonlarda tavan, havalandırma elektro mekanik sistemler ve yan duvarların kaplaması yapılıyor.

Yıl sonunda açılması planlanan hat ile  Üsküdar-Sancaktepe arasında yolculuk süresi 24 dakikaya inecek. 20 kilometrelik hatta 16 istasyon bulunurken, 2 bin 750 metresi tünelden oluşacak.

Kabin yok

metro
Sürücüsüz ve otomatik sistemle kendini park edebilme özelliğine sahip olan metro, dünyadaki en yeni teknolojiye sahip olacak. Sürücü kabini olmayacağı için yolcuların en önde tünelleri izleyerek seyahat edebileceği hatta, vagon içleri ve istasyonlar kameralarla takip edilecek, vatandaşların güvenliği için peron kapı sistemi kullanılacak.

Dört ilçeden geçecek hatta Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonları yer alacak.

Hat tamamlandığında Sancaktepe’den metroya binen yolcu, Ümraniye’ye 12,5, Üsküdar’a 24 dakikada, Yenikapı’ya 36, Levent’e 55,5, Atatürk Havalimanına 71 dakikada ulaşacak.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?