Suudi Arabistan’dan Hacılar İçin Akıllı Bileklik Önlemi!

5

Suudi Arabistan hacılar için akıllı bileklik önlemi alıyor! Hac ve Umre Bakanlığı, Mekke’deki izdiham faciasının bir daha yaşanmaması için hacı adaylarına rehberlik edecek akıllı bileklik dağıtacak.

Suudi arabistan geçen sene hacda yaşanan izdihamın ardından hacıların güvenliğini artırmak için bazı önlemler aldı. Can kayıplarının önüne geçmek isteyen Arabistan, her hacıya birer akıllı bileklik takılacağını duyurdu. Bu yıl hac mevsiminde cihaz kullanımının zorunlu olduğunu bildiren yetkilikler, elektronik cihazda hacı adaylarının kişisel bilgileri ile iletişim ve konaklama gibi bilgilere yer verileceği belirtildi.

hac-akilli-bileklik

GPS sisteminin de kullanılacağı bileklikte, hacı adayının Suudi Arabistan’daki adresinin yanı sıra ve tüm tıbbi bilgileri kayıtlı olacak. Böylelikle kaybolma, izdiham gibi olayların önüne geçmeyi hedefleyen Suudi yetkililer diğer yandan her hacı adayının bilgilerinden bir bilgi bankası oluşturulacak. Suya dayanıklı olarak üretilen cihazda namaz saatlerini haber veren bir alarm ile kıble için bir pusulanın da yer alacağı biliniyor.

Başlıklar :
suudi arabistan umrede elektronik bileklik

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?