TED uzmanlarının gözünden iş yaşamında başarının sırları

5

İş hayatında başarılı olmanın yollarını tecrübeli uzmanlardan dinlemek isterseniz sizin için 3 Ted videosu seçtik.

İş yaşamında nasıl başarılı olunur? İşte uzmanlardan tavsiyeler

3Başlangıç şirketlerini başarılı yapan en büyük sebep

Bill Gross birçok başlangıç şirketi kurmuş ve birçoğunu da tasarlamıştır ancak bazılarının neden başarılı olup bazılarının neden olamadığı onu meraklandırmıştı. Bu yüzden kendisinin ve başkalarının olan yüzlerce şirketten bilgi toplayarak, her şirketi beş ana faktör açısından inceleyip sıraladı. Bulduğu, diğerlerinden ayrılan en önemli faktör ise onu gerçekten çok şaşırttı.

2Neden iş yerinde hiyerarşiyi unutmanın zamanı

Örgütler çoğunlukla diğerlerini geçen yıldız çalışanlara değer verilen “süper tavuk modeli”ne göre yönetiliyor. Ancak en başarılı ekipleri sürükleyen şey bu değil. İş dünyası lideri Margaret Heffernan, zaman içinde harika sonuçlara götüren şeyin sosyal bağ olduğunu gözlemliyor — her kahve molasında, bir ekip üyesi diğerinden her yardım istediğinde inşa ediliyor. Bu anlayış, en iyi işi çıkarmak için bizi neyin sürüklediğini ve bir lider olmanın ne demek olduğunu radikal olarak yeniden düşünme şekli. Çünkü Heffernan’ın işaret ettiği gibi: “Şirketlerin fikirleri yoktur. Sadece insanların vardır.”

1İşle ilgili düşünce şeklimiz hatalı

Bir işi doyurucu yapan şey nedir? Maaş bordrosunun yanı sıra, Barry Schwartz’ın söylediği gibi, işle ilgili mevcut düşünme şeklimizin yalnızca göz ardı ettiği manevi değerler var. Çalışanları dişli çarkı gibi düşünmekten vazgeçme zamanı.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?