Telefon Akıllı ama Yaz Saatine Otomatik Geçmeyebilir!

1

Yaz saatine ne zaman geçiliyor? Akıllı telefonlar için yaz saati uyarısı geldi! Akıllı telefonların yaz saatine otomatik geçmesi için saat ve tarih ayarlarını önceden değiştirmeniz gerekiyor. İşte bu önemli uyarının detayları;

yaz-saatı-telefon

Akıllı telefon uyarısı Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Başkanı Sinan Ekşi’den geldi. MOBİSAD Başkanı Sinan Ekşi, akıllı telefonların yaz saati uygulamasına 27 Mart’ta otomatik olarak geçmesi için ‘Saatlerin ileri alınmasından önce akıllı telefon sahiplerinin, saat ve tarih ayarları menüsünden otomatik tarih ve saat dilimini seçmeleri gerekiyor’ dedi.

yaz-saatı

Kış saatinin sona ermesi ve yaz saatine geçmek için saatlerin ileri alınmasından önce akıllı telefonlarınızı otomatik ayara getirmeyi unutmayın.

saattelefonGeçen yıl yaz saati uygulamasından Kış saati uygulamasına 26 Ekim yerine 8 Kasım’da geçilmişti. Seçim sebebi ile yaşanan bu değişiklik yüzünden telefonlarda bir uyumsuzluk yaşanabilir.

Screenshot_2015-10-25-15-35-42-2392-x-1272

Çünkü geçen seferki uygulama sebebi ile birçok kullanıcı cep telefonlarının saat ve tarih menüsünde, otomatik tarih ve saat dilimi seçeneğini iptal ederek manuel düzenleme ile saatlerini ayarlamışlardı.

yaz-saatı-uygulama

2016 yaz saati uygulamasında ise saatler 27 Mart’ta 1 saat ileri alınacak. Kullanıcıların, telefonlarından saat ve tarih menüsünde, otomatik tarih ve saat dilimini tekrar aktif hale getirmelerinde fayda var.”

YAZ SAATİ UYGULAMASI

Türkiye’de, 1925’te çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun’a dayalı olarak uygulanan yaz saati uygulaması 27 Mart Pazar günü başlayacak. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 8 Kasım 2015 Pazar günü 04.00’dan itibaren 1 saat geri alınan saatler, 27 Mart Pazar günü 03.00’dan itibaren 1 saat ileri alınacak.

Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB’deki saat düzenlemesine birlikte yapılıyor. İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasında biten 7 aylık uygulama ile 800 milyon-1 milyar kilovatsaat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor. Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık geliyor.

 

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?