Telefonla nasıl iş görüşmesi yapılır? Nelere dikkat edilmesi gerekir?

57

Günümüz dünyasındaki iş görüşmeleri genel olarak telefon ve internet üzerinden yapılmaktadır.  Bu nedenle, iş görüşmesi yaparken telefon görgü kurallarını bilmeniz ve olumlu bir ticari bir etki yaratmada tartışmasız bir gerekliliktir! Telefonla görüşürken yapacağız bir yanlış işi batıracağı gibi, doğru bir yaklaşım da işi bağlamanızı sağlayacaktır.

Yüz yüze yaptığınız iş görüşmelerinde karşınızdaki kişinin kim olduğunu bilmeniz ve verdiğiniz cevaplara nasıl tepki verdiğini anlamanız daha kolaydır. Üstelik kendinizi karşınızdaki kişiye anlatabilmeniz ve iletişim kurabilmeniz de daha rahattır. Telefon görüşmesi, iletişim kurabilmeniz için daha fazla çaba gerektirir.

telefonla-is-gorusmesi

Telefonla iş görüşürken pozitif bir etki yaratmak için basit ancak önemli ipuçları:

1. Görüşmenin başından itibaren iyimser bir enerji verin. Siz ne kadar iyimser ve pozitif bir yaklaşım sergilerseniz muhatabınız da aynı şekilde size karşılık verecektir. Konuşurken gülümsemeniz karşı taraf tarafından hissedilecektir, bu yüzden gülümsemeye önem verin.

2. Konuşmayı, müşterinizi önemsediğinizi hissettirecek şekilde ve sorunu çözme arzusunu hissederek yapın. Görüşmelerinizde doğru ve yanlış olarak değil, bu çözüm sağlar mı şeklinde düşünün. Doğru ve haklı bir konumda iken bile bu muhatabınızın sorununu çözemiyor olabilir. Sorunu dinleyin ve gerçekten işe yarayabilecek önerilerde bulunun.

3. Mümkün olduğu kadar açık ve net konuşun. Jest ve mimiklerden yararlanma şansınız olmadığı için tek sahip olduğunuz iletişim aracı sesiniz olacaktır. Amacınıza yönelik ve açık konuştuğunuzdan emin olun. Yemek yemekten, sigara içmekten ve konuşmanızı engelleyecek her türlü aktiviteden kaçının. Konuşmanızın anlaşıldığından emin olun çünkü sizi anlamamaları sonucu sorularını tekrarlamalarını istemezsiniz.

4. Görüşmenizi Yapmak İçin Sessiz Bir Mekan Seçin. Çoğu telefon etrafınızdaki sesleri zannettiğinizden daha fazla algılar ve karşı tarafa iletir, bu yüzden mümkün olduğunca sessiz bir yerde bulunmaya özen gösterin. Televizyonun sesini kısın ve radyoyu kapayın. Çocukları konuşmayı yapacağınız odadan uzak tutun. Konuşmanızı bölecek bir trafik gürültüsü veya siren sesi olmadığına emin olun. Eğer görüşme yaptığınız kişi gürültü nedeniyle sizi anlayamadığını söylerse, hem siz bu durumdan çok rahatsız olursunuz, hem de karşı tarafta bu görüşmeyi ciddiye almadığınız izlenimini bırakırsınız.

5. Aramayı aktarmanız gerekiyorsa, telefonun diğer ucundaki kişiye bunu yapacağınızı ve neden aktarmanız gerektiğini bildirin.

6. Telefonla görüşmenin avantajı olarak, notlarınızı yanınıza alabilir, anında internetten konuştuğunuz şey hakkında araştırma yapabilirsiniz.

7. Verdiğiniz cevaplara daha çok kişisel mesajlar katmanız, nasıl bir kişi olduğunuzu anlatabilmeniz açısından gerekli. Sizi göremedikleri için, verdiğiniz cevapların içeriği ve sesinizin tonu karar verme aşamasında önemli olacaktır.

8. Birisini bekletmek zorunda kaldığınızda ondan izin isteyin,  Bekleme sona erdiğinde de, karşınızdakine zaman ayırdığı ve beklediği için teşekkür edin.

Başlıklar :
bebek capsleri, Telefon görüşmesinde yaparken neler yapmalıyız

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?