Televizyon Tarihinin En Unutulmaz 20 Dizi Karakteri

36

Süper Baba ve Fiko, Bizimkiler ve Katil Yavuz, Kurtlar Vadisi ve Süleyman Çakır… Unutamadığınız dizi ve karakterleri hangileri? Hangi rolle kendinizi özdeşleştirdiniz? Durun hemen cevap vermenize gerek yok. Önce sizin için hazırladığım bu listeye bir göz atın. Sonra cevaplarınızı yorum kısmına bekliyorum.

İşte unutulmayan diziler ve o dizilerin en unutulmaz 20 karakteri;

20Nöri Gantar – Kaynanalar

Tekin Akmansoy’un canlandırdığı bu güzel karakterin tadı hala hafızalarımızda. Kaynanalar dizisi en uzun süreli dizilerden de biri.

19Fiko – Süper Baba

O Süper Baba’nın Süper Fiko’su. Şevket Altuğ’un oynadığı Fiko karakterini unutmamız mümkün değildi. Yakın tarihimizde büyük yer edinen diziyi özleyenler Çengelköy’deki meşhur Çınar Altı’na akın etmeye devam ediyor.

18Burhan Altıntop – Avrupa Yakası

Dizi tarihine damgasını vuran karakterlerin başında gelir. Bu liste de olmazsa olmazdı. Hem Burhan da zengin çocuğu, o da nişantaşı çocuğu hatta o da üniversite okudu!

17Pembe – Cennet Mahallesi

Cennet Mahallesi’nin ana karakteri ve eğlenceli kadın. Zamanında Yunuz Ayısı’nı Bohçacı Gülsüm ile basınca o da başka bir adama varmış.

16Sıdıka

Ne çektin be Sıdıka…

15Nazım – Beş Kardeş

Nadir Sarıbacak’ın canlandırdığı karakter ile hem güldürdü hem de düşündürdü…

14Katil Yavuz – Bizimkiler

Bizimkiler dizisinin unutulmaz karakteri.  Ve tabi ki unutulmaz ekürisi ve sürekli tavuk biti kapan ”Canavar” isimli horozu.

13İhsan Yıldırım – Tatlı Hayat

Haluk Bilginer ve Türkan Şoray ile Baş piskopos Yorgo, onun hain eşi Feraye ve Menekşe… Tatlı Hayat adı gibi çok tatlı bir diziydi… Yıldırım Kuru Temizleme Zincirleri gururla sunar.

12Memnun Kaygısız -Kaygısızlar

Uzun süreli dizilerimizden Kaygısızlar’ın baş karakteri olan Memnun Kaygısız da acayip karakterlerin başında geliyordu.

11Heredot Cevdet – Ekmek Teknesi

Her bölümde anlattığı hikayeleri ilgiyle dinlenen, ara sıra da kendinden kattıklarıyla var gücüyle insanları ele alan değişik ama güzel karakter.

10Ramiz Dayı – Ezel

Ezel dizisinin en unutulmaz karakteridir. Rahmetli Tuncel Kurtiz’i de buradan analım.

9Ali Haydar Usta ve Hanım – İkinci Bahar

Muhteşem bir dizinin muhteşem iki karakteri. Daha kaç kiraz mevsiminin yaşanacağını daha kaçıncı baharlarda kaçıncı çiçeklerin açacağını hissettiren diziydi.

8Çarli

Ülkemizde bir maymunun ne kadar sevilebileceğinin anlaşılmasına sebep olmuş olan dizi karakteridir. Atakan’ı, Tijen’i de unutulmazdır.

7Laz Ziya – Kurtlar Vadisi

-Orhaan!

Laz Ziya tabii ki unutulmazdır. Kurtlar Vadisinde öyle bir karakterdi ki yeri ayrıdır. İstemi Betil rahmetli gerçekten bu karakteri öyle iyi canlandırdı ki bağımlısı olanlar vardı.

6Salih ve Dede – 5. Boyut

Samanyolu dizilerinin televizyon tarihinde pek çok ilke imza attığını söyleyebiliriz. Ama Salih ve Dede en unutulmaz karakterlerden oldu.

 

5Behzat Ç.

Yoruma gerek bile yok…

4Memoli – Yılan Hikayesi

Jöleli saçları ve Köylü Kızı Zeyno’ya olan aşkı ile bir döneme damga vurmuştur. Kürşat’ın da korkulu rüyasıydı.

3Yusuf Miroğlu – Deli Yürek

Osman Sınav efsanesinin başlattığı ilk ve unutulmaz karakterlerden… Polat kadar olmasa da Miroğlu’nun da ölüm listesi kabarıktır.

2Süleyman Çakır – Kurtlar Vadisi

Kurtlar Vadisi’nin hırçın ve bi o kadar da iyi yürekli adamı. Dizinin büyümesinde katkısı çoktur. Dizide öldükten sonra gıyabında cenaze namazı kılınıp helvası yenen ilk karakterdir.

1Polat Alemdar – Kurtlar Vadisi

O ki Türkiye’nin fenomen dizisinin ustası, abisi, her şeyi… Nerede bir mazlum varsa Irak, Filistin farketmez gider zalime dersini verir Hatta Amerikan askerinin başına çuval geçirmişliği bile vardır. Bilim adamları Polat’ın neden bu kadar sevildiğini araştırıyorlar. Ama henüz öldürdüklerini saymakla meşguller…

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?