Terleten En Zor Matematik Soruları Artık Çocuk Oyuncağı

22

Terleten zorlu matematik soruları geride kaldı! Matematik bazen öğrencilerin kabusu olabiliyor. Öyle ki öğrenciler bazen bir soruyu çözmek için dakikalarca uğraşıyorlar. Ama Apple, öğrencilerin bu kabusunu çözmek için harekete geçti ve büyük bir yeniliğe imza attı.

Teknoloji devi Apple’ın uygulama mağazası App Store’da boy gösteren Mathpix uygulaması ile artık kabus dolu sorular geride kalıyor.

ppp

Bu uygulama ile trigonemetri, integral, türev ve kökler gibi bir çok konuda birbirinden zorlu problemleri çözmek için sadece fotoğrafını çekmek yeterli…

Matematik problemlerini çözen akıllı telefon uygulaması Mathpix, Apple’ın mağazası App Store’da yerini aldı. Ücretsiz olarak indirilebilen Mathpix uygulaması, telefonun kamerasını kullanarak, aritmetik,kesirler, cebirsel denklemler, kökler, logaritma, trigonometri, integral, türev ve sonsuz seriler ile ilgili soruları çözebiliyor.

Mathpix

‘Matematik soruları çöz’ uygulamasının cevaplayabildiği sorular arasında, lineer cebir, matrisler ve çok satırlı denklemler de bulunuyor.

“Daha hızlı ve daha kolay matematik” sloganıyla geliştirilen Mathpix, yapay zekaya dayalı derin öğrenme (deep learning) ve akıllı telefonların görsel tanıma teknolojilerini kullanıyor. El yazısı tanıma özelliğide bulunan Mathpix, problemlerinin adım adım çözümlerini de gösterip, grafiklerini de çizebiliyor.

Ücretsiz olarak indirilebiliyor

matematikUygulama ile bir problem çözebilmek için yapılması gereken tek şey ise, Mathpix’i açıp, ekranda, tahtada veya kitapta, dijital formatta veya el yazısı ile yazılmış olan bir matematik probleminin kamera ile fotoğrafını çekmek.

Stanford Üniversitesi’ndeki doktora öğrencisi Nicolas Jimenez tarafından geliştirilen Mathpix uygulaması şu anda iOS işletim sistemli cihazlara ücretsiz olarak indirilip, kullanılabiliyor.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?