Tomurcuklanma ile üreme (Eşeyli-Eşeysiz)

3402

Tomurcuklanma ile üremede (eşeyli-eşeysiz) ana hücrede tomurcukla şeklindeki uzantılar gözlenir Daha sonra bu tomurcuklar ana canlıdan ayrılarak yeni canlıyı meydana getirir. Tomurcuklanma ile üreme bazı protistlerde , sölenterelerden hidrada , bazı bitkilerde ve mantarlarda olan bira mayalarında görülür.

Bira mayası gibi bazı protistalarda ve mantarlarda görülen üreme çeşididir. Üreme gerçeklesirken birey hücre çekirdeğini eşler. Eşlenen çekirdeğin bir parçası ana hücrede kalırken diğeri hücre zarında oluşan çıkıntı şeklindeki yapıya geçer. Tomurcuk denilen bu yapı gelişerek yeni bireyi meydana getirir. Oluşan yavru bazen ana bireye yapışık olarak kalır yada ayrılarak bağımsız olarak yaşayabilir.

Bu üreme şekli mayalar,süngerler, sölentereler ve bazı çiçeksiz bitkilerde görülür.Tomurcuklanmayla üremede ana canlı üzerinde 1 veya daha fazla çıkıntı oluşur. Bu çıkıntılar canlıdan ayrılılr ve ya ana canlıya bağlı kalarak koloni oluşturur. Sonuçta aynı kalıtım materyaline sahip bir büyük bir küçük 2 hücre oluşur.

tomurcuklanma-ile-ureme

Başlıklar :
tomurcuklanma, tomurcuklanma ile üreme, tomurcuklanarak üreme, tomurcuklanmayla ureme, tomurcuklanma ile üreme nedir, tomurcuklanarak çoğalma, tomurcuklanarak üreme nedir, eseysiz ureme tomurcuklanarak, tomurcuklanma ile ureme vikipedi, Tomurcuklanma il, bira mayasında tomurcuklanma, tomurcukla üreyen bir bitki

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?