Trafikte 7 Farklı Sürücü Modeli!

6

Trafikte karşılaştığımız farklı sürücü karakterleri! Trafikte bizi en çok zorlayan insanlar! Hele İstanbul’da… Sizin iyi sürücü olmanız yetmez. Sağınızdaki solunuzdaki araç sürücülerine karşı da dikkatli olmalısınız. Çünkü trafikten kurtulmak için ya ani manevralar yaparlar. Ya da aniden şerit değiştirirler. Hal böyle olunca sizin diğer sürücüleri de kontrol etmeniz gerekir. İşte trafikte karşılaşabileceğiniz 7 farklı sürücü modeli!

Goodyear ve LSE (Londra Ekonomi ve Siyasal Bilimler Okulu) önemli bir araştırmaya imza attı. Anket sonucu yapılan araştırmayla, insanların trafikte diğer sürücülerle karşılıklı etkileşim hâlindeyken gösterdikleri farklı davranış biçimleri tespit edildi.

571020

Araştırma Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 Avrupa ülkesinde anket şeklinde yapıldı. Anket sonucunda, trafikte yedi farklı sürücü karakterinin olduğu tespit edildi. Araştırmanın amacı, sürücülerin yol üzerindeyken birbirlerinin davranışlarını nasıl etkilediklerini belirlemekti. İşte o karakterler:

7Her şeyi bilen

Etrafının beceriksizlerle kuşatıldığını düşünür ve kendisi arabanın içerisinde güvendeyken diğer sürücülere küçümser şekilde bağırarak kendini hoşnut eder.

6Rekabetçi

Tüm diğer sürücülerin önüne geçmek ister ve birisi buna engel olduğunda sinirlenir. Birisi onu sollamaya çalıştığında hızını artırabilir ya da kimsenin önüne geçmemesi için boşlukları kapatmaya çalışabilir.

5Cezalandırıcı

Herhangi bir yanlış davranışta bulunulduğunu düşündüklerinde diğer sürücüleri cezalandırmak ister. Aracından inebilir ya da diğer sürücülere müdahalede bulunabilir.

4Öğretmen

Diğer sürücülerin yanlış yaptıklarını bildiğinden emin olmak ister ve diğerlerine bir şeyler öğretme çabalarının fark edilmesini bekler.

3Filozof

Yanlış davranışları kolayca kabullenir ve rasyonel açıklamalar getirmeye çalışır. Arabadayken hislerini kontrol etmeyi başarır.

2Kaçınan

Yanlış davranışlarda bulunan diğer sürücüleri dikkate almaz ve onları birer tehlike olarak görmez.

1Firari

Kendisini soyutlamak için müzik dinler ya da telefonda konuşur. Firariler, otoyoldaki diğer sürücülerin hiçbiriyle ilişki kurmak zorunda kalmamak için kendi seçtikleri sosyal ilişkilerle kendi dikkatlerini dağıtmayı seçer. Bu her şeyden önce, sinirlenmemek için de uyguladıkları bir stratejidir. Araştırmanın başında olan sosyal psikolog Dr. Chris Tennant, trafikte kurduğumuz etkileşime göre bu karakterlerden birkaçının ortaya çıktığını söylüyor: “Çoğu zaman arabamızın rahat koltuğunda mutlu bir şekilde otururuz; ancak her an diğer sürücülerle etkileşim hâline geçmemiz gerekebilir. Bu durum, trafiği, zorlu ve belirsiz bir sosyal çevre hâline getirmektedir. Diğer sürücülerin sürüşüyle ilgili endişelenebilmemiz bir yana, bu araştırma, sürücülerin davranışlarının bizim yaptıklarımıza bağlı olduğunu ortaya çıkarıyor. Sevmediğimiz karakterleri aslında biz meydana getiriyoruz. Bir psikoloğun bakış açısından bu farklı karakter türleri, sürücülerin öfkeleri ve güçlü duygularıyla başa çıkmak için kullandıkları farklı dışa vurum türlerini yansıtmaktadır. Her zaman tamamen tek bir karakter türünü taşımayız. Duruma ve diğerleriyle kurduğumuz etkileşime göre, çoğumuzda bu profillerin birkaçı ortaya çıkar.”

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?