Türk Cumhuriyetlerinin başkentleri ve kullandıkları alfabeler

1601

Türk Cumhuriyetlerinin başkentleri, nüfusları ve kullandıkları alfabeler haberini okuyorsunuz.

1AZERBAYCAN

Bakü (Azerbaycanca: Bakı), Azerbaycan Cumhuriyeti’nin, Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan başkentidir. Kafkaslar’ın en büyük şehri, en önemli kültür ve ticaret merkezidir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmanın yanı sıra bir liman kenti olarak da önemlidir. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu Azerbaycanlılar oluşturur.

2TÜRKMENİSTAN

Aşkabat, (Türkmence: Aşgabat, Farsça عشق آباد), Türkmenistan’ın başkentidir. 773.400 (01.01.2004) kişiyle Türkmenistan’ın en büyük şehridir. İran sınırı yakınında, Kopet Dağları’nın eteğinde, Karakum Çölü’nde bir vahada bulunur. ‘Aşgabat şäheri’ adlı kendine ait bölgede, ülkenin Ahal Vilayeti’nde yer alır. Aşkabat, Türkmenistan’ın güneyinde, İran sınırından 26 km’de yer alır. 1881’de bu bölge Rus işgal güçleri tarafından alınmıştır. İran’ın en büyük ikinci şehri olan Meşhed’dan 920 km uzaklıkta bulunur.

3ÖZBEKİSTAN

Özbekistan, resmi adıyla Özbekistan Cumhuriyeti (Özbekçe: O‘zbekiston Respublikasi), Orta Asya’da, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmış Türk lehçelerinden Özbekçe konuşan bir devlet. Özbekistan, (Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Türkiye ve Türkmenistan ile birlikte) günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biri olup TÜRKSOY’un üyesidir. Denize kıyısı olmayan ülkenin komşuları kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan’dır.

4KAZAKİSTAN

Astana, Kazakistan’ın başkenti ve en büyük 2. şehridir. Nüfusu 600.000 (2004) civarındadır. 1998’de Kazakistan’ın başkenti ilan edilen şehir Akmola Eyaleti sınırlarında bulunmaktadır. Kazakistan’ın orta kesimindedir. İnsanların güney kesiminde yığılmasını önlemek için başkent buraya taşınmıştır.

Astana Kazakça’da “başkent” anlamına gelmektedir. Eski isimleri sırasıyla Akmolinsk (Çarlık Rusyası dönemi), Tselinograd (Sovyetler Birliği dönemi) ve Akmola’dır.

5KIRGIZİSTAN

Bişkek (Kırgızca ve Rusça: Бишкек), Kırgızistan’ın başkentidir. 1878 yılında kurulan kentte, 2012 sayımına göre 874.400 kişi yaşar. Kent, Sovyetler Birliği döneminde (1926-1991 arasında), Bolşevik askeri önderlerinden Mihail Frunze’nin anısına Frunze adıyla anılmıştır.

6DOĞU TÜRKİSTAN MUHTAR EYALETİ

DOĞU TÜRKİSTAN MUHTAR EYALETİ-Urumçi
SAHA (YAKUT) MUHTAR CUMHURİYETİ-Yakutsk
BAŞKURDİSTAN MUHTAR CUMHURİYETİ-Ufa
ÇUVAŞ MUHTAR CUMHURİYETİ-Şupaşkar
TUVA ÖZERK MUHTAR CUMHURIYETİ -Kızıl

Alfabeler

Latin Alfabesi:Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Başkurdistan
Arap Alfabesi: Doğu Türkistan
Kiril Alfabesi: Kazakistan, Kırgızistan, Saha(yakut), Çuvaş

Irak Türkleri yazı dili olarak Türkiye Türkçesini kullanırken, Arap harfli Türk alfabesiyle yazmaktadırlar.

Başlıklar :
türk cumhuriyetleri, türki cumhuriyetler, türk cumhuriyetleri ve başkentleri, doğu türkistan muhtar eyaleti başkenti, türk Cumhuriyetleri başkentleri, türki cumhuriyetler ve başkentleri, turki cumhuriyetlerin baskentleri, günümüzdeki türk devletleri, türk devletleri ve başkentleri, türk cumhuriyetleri ve muhtar cumhuriyetlerinin başkentleri, turk cumhuriyetlerinin baskentleri, türki cumhuriyetler hangileridir

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?