Türkiye’de Bir İlk! Koyun ve keçilere Mikroçip Takılacak

0

Artık koyun ve keçilere mikroçip, takılacak. Uygulama Türkiye’de ilk kez Nevşehir’de başlayacak. Amaç hayvanların bilgilerinin elektronik ortamda saklanması.

Elektronik kulak küpesi mikroçip uygulaması dünya ile aynı anda Türkiye’de de başlıyor.
koyun

Nevşehir’de Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle, mikroçip uygulaması hakkında kamuoyuna bilgi verildi. Yetkililer, koyun ve keçilerde elektronik kulak küpesi yani mikroçip uygulaması için şart olan el terminalleri, Tarım Müdürlüğü personellerine dağıttı.

kecı

Nevşehir TARIM, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, koyun ve keçilere takılacak mikroçiplerdeki bilgilerin el terminalleri ile okunacağını söyledi. “Bunun bir nevi insanlardaki cipli nüfus cüzdanlarına geçiş gibi düşünülebileceğini, mikroçip sisteminin kayıtların çok hızlı bir şekilde güncellenmesini sağlamasının yanında, saha ile kurum arasındaki bilgi akışını da daha sağlıklı ve güvenli olmasını sağlayacağını” belirtti.

koyun4

İl Müdürü Okan Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti; “İlk zamanlarda belki ufak tefek sorunlar olabilir. Takılmış olan küpelerin yenilenmesi süreci yaşayacağız. Buralarda biraz sorun olabilir. Ama bu küpelerin tamamlanmasıyla beraber artık her şey elektronik ortamda olacak ve bir nevi hepsinin pasaportu kulağında olacak. Tabiri caizse tüm koyunlarımızın pasaportu kulaklarında olacak. Biz sadece marketlerde olduğu gibi ’dıt’ şeklinde alış veriş mantığıyla koyunlarımızın kulaklarına tutarak koyunların kayıt sistemini çok daha rahat tutacağız. İnsan sayısını bilemeyen bir ülke, insan sayısını ilgilendiren bir proje yapamaz. Koyun varlığını, hayvan varlığını bilemeyen bir Bakanlık da bununla ilgili bir proje yapamaz. Biz bu teknolojiyi neredeyse dünyayla eş zamanlı yakaladık. Koyun varlığımızı, doğacak kuzuyla beraber artık bileceğiz. İşte kaç tane koyunumuz, kuzumuz, ne zaman doğdu, ne kadar doğdu, ne zaman aşı oldu gibi bilgiler hafızalarda kayıtlı olacak. Bir sadece el terminaline okutmakla bilgilere anında ulaşacağız. Çok sağlıklı istatistiklere çok hızlı ulaşarak hayvansal hastalıklarla mücadele ve hayvancılık hizmetindeki verimliliği üst seviyelere çıkaracağız. Bu çalışmayı başlatmış olmaktan çok mutluyuz.”

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?