Türkiye’de Tarihi Evleriyle Ünlü 9 Yer

393

Türkiye’de tarihi evleriyle ünlü 9 yer nerede diye merak ediyorsanız yazımızın detayı tam size göre. Kesinlikle görülmesi gereken tarihi ve turistik evleri ve bulundukları yerleri sizlerle paylaşıyoruz. İşte Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken tarihi evleriyle ünlü 9 mekan…

1Mardin evleri

Mardin evleri; ülkemizde mutlaka görmeniz gereken ve tarihi dokuya sahip bir yer. Evleri dış dünyadan ayıran yüksek duvarların oluşu bu evlere gizemli bir hava katıyor. Yapımında kalker taşı kullanılan bu evler, Mardin denilince akla ilk gelen tarihi yapılardan sadece biri.

2Amasya evleri

Yeşilırmak kıyısında kurulu olan tarih şehri Amasya’nın evleri de mimarisiyle meşhur. Günümüzde bazıları otel olarak kullanılıyor ve sizde Amasya ziyaretinizde bu tarihi dokuyla içiçe olma imkanı bulabiliyorsunuz.

3Balat evleri

Balat; Osmanlı döneminde İspanya’dan gelen Yahudilerin yerleşim yeri olarak biliniyor. Mimari anlamında İstanbul’un hala en korunmuş yerlerinden biri ve görülmeye değer.

4Odunpazarı evleri

Eskişehir Odunpazarı evleri; genellikle cumbalı ve bahçeli olarak inşa edilen evleri dolaştıktan sonra kendinizi daha farklı hissedeceksiniz. Bu yapıların tarihi ise Osmanlı dönemine dayanıyor.

5Bodrum evleri

Bodrum evleri; beyaz renkte oluşuyla ayrı bir efsane. Bölgede beyaz dışında bir ev görmeniz oldukça zor. Bu durumun en önemli nedeni ise beyaz renkli evler sayesinde sıcak yaz mevsiminde güneş ışınlarının etkisini azaltmak.

6Harran evleri

Harran evleri; Şanlıurfa’da turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlardan biri. Koruma altına alınan bu evlerin en temel özelliği ise Külah biçiminde konik kubbeleri yazın serin kışınsa sıcak tutmaları.

7Foça evleri

Bitişik düzen sistemiyle inşa edilmiş tarihi Foça evleri; Tıpkı Harran evleri gibi yazın serin kışınsa sıcak tutan bir yapıda. Sessiz ve sakin bir tatil için ideal bir mekan.

8Beypazarı evleri

Ankara yakınlarında olan Beypazarı evleri; tatlı kireç adıyla bilinen bir malzemeyle inşa edilmiş.  Alt katları taş, üst katlar ise ahşaptan yapılan evlerin tarihi ise çok eski zamanlara dayanıyor.

9Kapadokya evleri

Kapadokya evleri; Türkiye’deki en tarihi dokuya sahip ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Yağmur sularının ve rüzgarların kayaları aşındırması ile meydana gelen peribacalarının içlerine oyularak inşa edilen evler mimarisiyle turistleri etkilemeyi başarıyor.

Başlıklar :
evleriyle ünlü şehirlerimiz, türkiyenin tarihi evleri, evleriyle ünlü yerler, 99 evleriyle ünlü olan şehirler, evleriyle ünlü şehirler 99, evleriyle ünlü bir şehrimiz 99, Evleriyle meşhur ilimiz, evleriyle unlu sehirler, evleriyle unlu, tarihi taş evleriyle ünlü şehrimiz, türkiyede evleriyle ünlü şehirler, Türkiyenin eski evleri

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?