Türkiye’de Ünlüleri kim takip ediyor? (İnfografik)

7

Türkiye’de ünlü takipçileri olarak adlandırdığımız, ünlüleri ve haklarında çıkan haberleri online ortamda takip eden, bu konularla ilgili paylaşımlarda bulunan, fikir beyan eden ve influencer profil sergileyen kişiler inceleniyor. Bu çerçeve içerisinde bulunan kişilerin demografik profili çıkarılıyor, ilgi alanları, online dünya hakkındaki görüşleri ve marka keşif kaynakları ele alınıyor. Ayrıca çalışmada online medya tüketim sürelerine de yer veriliyor Türkiye’nin Ünlü Takipçileri Profilinde Kadınlar Ağılıklı Olarak Yer Alıyor

Türkiye’deki aktif internet kullanıcısı Ünlü Takipçilerinin demografik profili incelendiğinde kadınların erkeklere göre daha yoğun olduğu görülüyor. Bu profildeki kadınların oranı %58 iken, erkeklerin oranı %42 olarak ortaya çıkıyor. Yaş dağılımına bakıldığında ise en yüksek paya sahip grup 25-34 yaş aralığı olarak beliriyor.

İlgi Alanlarının Başında Film ve Sinema Geliyor

Türkiye bulunan aktif internet kullanıcısı ünlü takipçilerinin ilgi alanlarının başında %86’lık oranla ‘film ve sinema’ geliyor. Tüm Türkiye ortalamasında aktif internet kullanıcılarının başlıca ilgi alanı bilim ve teknoloji olarak ortaya çıkarken, bu kategori ünlü takipçileri için 4. sırada yer alıyor. Türkiye’nin ve Ünlü Takipçileri grubunun ilgi alanlarına giren top 10 kategori içerisinde ikinci sırada iki grup için de ortak olarak internet ve web siteleri bulunuyor. Ünlüleri ve haberlerini takip etmek Türkiye için çok tercih edilen bir ilgi alanı değilken, Ünlü Takipçilerinin bu alanda Türkiye ortalamasının 4 katı orana sahip olduğu görülüyor. Ünlü Takipçilerinin ilgi alanı içerisinde yer alan ‘Reality showlar, moda ve güzellik, güzellik ürünleri’ Türkiye ortalamasının en çok üzerine çıkan diğer kategoriler olarak sıralanıyor. Ünlü Takipçilerinin Türkiye ortalamasını ikiye katladığı bu kategoriler, ünlüler dünyası ile bu kategoriler arasında doğal bağlantının göstergesi sayılabilecek nitelikte.

Ünlü Takipçileri Mobilde Günde Ortalama 3,6 Saat Geçiriyor

Türkiye’deki aktif internet kullanıcısı Ünlü Takipçileri ile Türkiye’nin online’da geçirdiği ortalama süreler kıyaslandığında, Ünlü Takipçilerinin bu platformlarda daha çok vakit geçirdiği görülüyor. Mobil cihazlarda Ünlü Takipçilerinin geçirdiği süre 3,6 saat iken, bu süre Türkiye ortalaması için 3 saatte kalıyor. PC/Laptop ve Tablet cihazlarında geçirilen ortalama sürelere bakıldığında iki grubun birbirine yakın olduğu ortaya çıkıyor. Spesifik olarak online aktivitelere eğildiğimizde, sosyal ağlarda geçirilen sürelerde Ünlü Takipçilerinin oluşturduğu fark göze çarpıyor. Ünlü Takipçileri sosyal ağlarda günde ortalama 3,4 saat geçirdiğini beyan ederken, bu süre Türkiye ortalamasında 2,8 saatte kalıyor. Online TV, radyo ve basında da Ünlü Takipçilerinin Türkiye ortalamasından daha fazla vakit geçirdiği öne çıkıyor.

Ünlü Takipçileri Reklamını Gördükleri Ürünleri Almaya Daha Yatkın

Ünlü Takipçilerinin ve Türkiye’nin marka, ürün ve hizmetler hakkında belirtilen düşüncelere “kesinlikle katılma” oranlarına göre sıralanan bu grafikte, en çok farklılaşan düşünceler ele alınıyor. Buna göre en büyük fark ‘Reklamını gördüğüm ürünleri almaya yatkınım.’ cümlesinde ortaya çıkıyor. Ünlü Takipçilerinin, Türkiye ortalamasına göre daha yoğun bir şekilde reklamını gördükleri ürünleri almaya daha yatkın oldukları görülüyor. Marka bilincine sahip olduklarını belirttikleri nokta ise en çok farklılaştıkları diğer nokta olarak ortaya çıkıyor.

 

unlu-takipcileri

 

Marka Keşif Kaynaklarında En Çok Farklılaştıkları Nokta: Vloglar

İki grubun da marka keşif kaynakları incelendiğinde ilk 5 kaynağın ortak olduğu görülse de, her mecrada Ünlü Takipçilerinin oranlarının daha yüksek olduğu göze çarpıyor. Ünlü Takipçileri ve Türkiye ortalaması için ilk iki sırada yer alan kaynaklar aynı iken (Tv/radyo reklamları, arama motorları) Ünlü Takipçileri için üçüncü sırada sosyal ağlardaki tavsiye ve yorumlar geliyor. Türkiye ortalamasına göre ise üçüncü sırada yer alan keşif kaynağı onlineda yer alan reklamlar olarak ortaya çıkıyor. Keşif kaynaklarında iki grubun en çok farklılaştığı noktalar ise vloglar, ünlü etkisi ve fırsat siteleri olarak sıralanıyor. Ünlü Takipçilerinin bu kaynakları Türkiye ortalamasına göre daha yoğun kullandığı görülüyor.

*Global Web Index: Türkiye dahil 32 farklı ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Global Web Index Araştırması, her gün internete bağlanan ve günde 1 saatten fazla vakit geçiren aktif internet kullanıcısı 465.000’i aşkın katılımcıyı kapsıyor. Türkiye dataları 16-64 yaş arası aktif internet kullanıcısı 5400 kişiye yönelik gerçekleştirilen online anket sonuçlarına dayanıyor.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?