Türkiye’deki Kayıtlı Drone Sayısı Ne Kadar?

4

Türkiye’deki Kayıtlı Drone Sayısı Ne Kadar? Son zamanlarda drone kullananların sayısında artış yaşanıyor. Özellikle İstanbul’da kafanızı kaldırıp gökyüzüne baktığınızda uçan bir dorene görememeniz neredeyse imkansız. Peki Türkiye genelinde kaç kişi drone kullanıyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye’de kayıt altına alınan drone sayısını açıkladı.

Son dönemlerde bütün Dünya ile beraber ülkemizde de drone kullanımında artış var.

drone_

Hemen herkesin elinde bir drone görmemiz mümkün. Öyle ki klip çekimleri, sinema ve dizi filmleri drone çekimi olmadan tamamlanmıyor.

drone

Yaşanan bu ilgi ve artışın ardından drone kameralara ilişkin yasalar ile bazı önlemler alındı.

KAYIT YAPTIRMAYANLARA PARA VE HAPİS CEZASI

7944

Özellikle belli bir ağırlığa ve menzile sahip olan droneların ve iha’ların kayıt ettirilmesi zorunlu. Dronelarını ve İHA’larını kayıt ettirmeyen kullanıcıların hem araçlarına el konuluyor hemde para ve hapis cezası alabiliyorlar.

KAYITLAR 1 MAYIS’TA BAŞLADI

drone

İstanbul Emniyeti ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün beraber yürüttü bu hizmette, kullanıcılar emniyete giderek araçlarını ve kendilerini kayıt ettiriyorlar. 1 Mayıs tarihinden itibaren başlıyan kayıtlar ile ilgili ilk resmi rakamlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Twitter hesabından paylaşıldı.

4179 DRONE KAYDEDİLDİ

Twitter hesabından yapılan açıklamada, 4179 adet drone’nun kayıt ettirildiği ve 5657 kişinin de drone kullanıcı olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki aylarda daha da artmasını beklediğimiz bu sayı ile kullanıcılar kayıt altına alınıp, araçlarına ve kendilerine özel bir kimlik kartı temin edilecek.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?