Türkiye’nin En Büyük 5 Holdingi

2365

Türkiye’nin en büyük holdingleri hangileri? Milyar dolarlık servetleri nasıl kazandılar? Başarılarındaki en büyük sır nedir? Bu yazımızda milyarder holdingleri inceleyeceğiz. Türkiye’de ve dünyada büyük bir saygınlığı olan holdinglerin geçmişine kısaca değineceğiz. Holdinglerin sıfırdan zengin olana kadar geçen süreçlerini anlatıyoruz.

İşte milyarder 5 holding;

5ENKA Holding

İnşaat Mühendisi Şarık Tara, 1957 yılında ENKA şirketini kurdu ve 1972’de ENKA Holding A.Ş.’ye dönüştü. Daha çok inşaat projeleri ile büyüyen ve uluslararası projeler ile ülkemize büyük katma değer sağlayan önemli firmalar arasında yer alır.

4DOĞUŞ Holding

Ayhan Şahenk 1950 yılında 9 bin lira sermaye ile Doğuş Holding’in temellerini oluşturdu. Baraj inşaatları ile büyüyen holding finans, inşaat, otomotiv, yeme içme, turizm, medya ve enerji sektörlerinde yatırımlar yaptı.

3SABANCI Holding

Hacı Ömer Sabancı, 1925 yılında pamuk ticareti ile iş hayatına adım attı. Daha sonra farklı alanlarda iş yapmaya başlayan Hacı Ömer Sabancı Bossa, Yağsa, Sapeksa gibi fabrikaları kurdu. 1966 yılında hayata veda eden Hacı Ömer Sabancı bayrağı Sakıp Sabancı’ya devretti. Holding 1967 yılında kuruldu. Sabancı Holding ,2012 yılındaki verilere göre yaklaşık 58 bin çalışanı ve 4 milyar 600 milyon net karı ile Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biridir.

2ECZACIBAŞI Holding

Üniversite Eğitimini Amerika ve Almanya’da tamamlayan Dr. Nejat F. Eczacıbaşı 1941 yılında İstanbul’da bir laboratuvar kurdu. Burada ilaç üretimine başladı daha sonra 1952 yılında ilk modern ilaç fabrikasını kurdu. Sektörde rakiplerine fark atarak büyümeye devam eden Eczacıbaşı Holding 2014 yılı itibariyle 7.4 milyar lira cirosu ve 12.450 çalışanı ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından biridir.

1KOÇ Holding

 

Vehbi Koç, 1917 yılında bir bakkal dükkanı ile ticaret hayatına girdi. Ankara Ticaret odasına kayıtlı Koç Ticaret A.Ş. 1938 yılında kuruldu. Merhum iş adamı şirketini büyüterek 1963 yılında KOÇ Holding A.Ş.’yi kurdu. Daha sonra büyümeye devam eden şirket bünyesine yeni şirketler aldı. Dış ticaret şirketi kurdu ve ihracat yapmaya başladı. 2005 yılında Yapı Kredi ve Tüpraş’ı kendi bünyesine kattı. Şuan yaklaşık 94 bin çalışanı ile Türkiye’nin en büyük dünyanın ise 341. şirketi konumuna ulaşmıştır.

 

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?