Üçgen prizmanın özellikleri

5668

Üçgen Prizma; Matematik ve Geometride, taban yüzeyi Eşkenar Üçgen (bir kenarı a ) olan prizmanın yüzey alanı :
(a2 . kök3 )/2 + 3.a.h

Eşkenar üçgen prizmanın hacmi: (a2 . kök3 . h) /4

Genel hacim formülü: A(ABC).h
Üçgen Prizma özellikleri, tabanı, hacmi ve açılımı; Tabanı üçgen ve yan yüzleri dikdörtgen olan prizma. Üçgen prizmanın altı köşesi, dokuz ayrıtı ve beş yüzü vardır. Bu yüzlerden ikisi üçgen, üç tanesi de dikdörtgendir. Üçgenler birbirine eştir. Üçgen prizmanın tabanlarıyla yan yüzleri birbirine diktir. Üçgen prizmanın her yan yüzeydeki karşılıklı kenarların uzunlukları birbirine eş ve paraleldir.

Üçgen Dik Prizmanın Özellikleri:

 • Yüz Sayısı= 5
 • Yanal Yüz Sayısı= 3
 • Taban Sayısı= 2
 • Köşe Sayısı= 6
 • Yanal Ayrıt Sayısı= 3
 • Taban Ayrıt Sayısı= 6
 • Toplam Ayrıt Sayısı= 9
 • Tabanlar üçgen, yanal yüzler dikdörtgendir.

eskenar-ucgen-taban-alani-formulu

eskenar-ucgen-tum-alani-formulu eskenar-ucgen-hacim-formulu

Taban yüzeyi Eşkenar Üçgen(bir kenarı a ) olan prizmanın yüzey alanı : (a2 . kök3 )/2 + 3.a.h

Eşkenar üçgen prizmanın hacmi: (a2 . kök3 . h) /4

Genel hacim formülü: A(ABC).h

 

Üçgen Prizmanın Açılımı Hacmi=Taban Alanı * Yükseklik Hacmi=kök u(u-a)(u-b)(u-c)* h Yanal Alan=Taban çevresi *yükseklik=(a+b+c)*h Bütün Alanı=2 *Taban Alanı+Yanal Alanı=2*kök u(u-a)(u-b)(u-c)+(a+b+c)*h Prizmanın taban çevresi=(a+b+c) Prizmanın taban alanı=kök u(u-a)(u-b)(u-c)

Üçgen prizmanın açık hali

üçgen prizma açık
üçgen prizma açık

Üçgen Prizmanın Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Üçgen yüzeylerden birinin tabanını ve yüksekliğini belirleyin. Üçgen prizma, üçgen yüzeylerle aynı boyuta sahip olacağından, taban veya tavandaki üçgenlerden hangisini kullandığınızın bir önemi yoktur. Şimdi prizmanın dikdörtgen olan kısımlarının bir kenara bırakıp üçgen olan kısımlara ait yüksekli ve kenar bilgilerini bulabilirsiniz. Bir dik üçgen için hesaplama yapıyorsanız iki kenar alan hesaplamak için yeterli olacaktır. Özel olmayan bir üçgen için taban ve yükseklik bilgisi alan hesaplama için yeterli olacaktır.

  • Diyelim ki 3 cm yüksekliğinde ve 4 cm taban uzunluğunda olan bir üçgenle işlem yapıyoruz.

 

  • Taban ve yükseklik değerlerini çarpın. Üçgenin alanından, üçgen prizmanın hacmine geçiş yapmak için yapacağınız ilk işlem budur. Bu hesaba bakarsak: 3cm x 4cm = 12cm² olarak bulunmuş olur. Kare veya dikdörtgen bir şeklin alanını buluyor olsaydık alan bu çarpım sonucu olacaktı, ama üçgenin alanının bu iki değerin çarpımı olmadığını unutmayın!
 • Sonucu ikiye bölün. Üçgenin alanını bulma işlemini basitçe sonlandırmak için 12cm² yi 2’ye bölün. Yani 12cm²/2 = 6cm² olarak üçgenin alanı bulunmuş olur.
Başlıklar :
üçgen prizma, üçgen prizmanın özellikleri, üçgen prizma ayrıt sayısı, üçgen prizma özellikleri, üçgen prizmanın ayrıt sayısı, ucgen, üçgen prizma yüz sayısı, üçgen prizmanın yüz sayısı, ücgen pirizmalar, üçgen prizma açılımı, üçgen prizmasının ayrıt sayısı kaçtır, üçgen prizmanın açılımı

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?