Whatsapp Uçtan Uca Şifrelemek Ne Demek?

17

Whatsapp uçtan uca şifrelendi. Çok daha güvenli hale geldi. Whatsapp’ta artık mesajlarınız artık şifreli olacak ve sizden başka kimse okuyamayacak. Uçtan uca şifreleme yöntemi olarak açıklanan yeni gizlilik politikası Android telefonlarda uygulanmaya başladı.

whatsapp_a_buyuk_yenilik_geliyor_h112202_15212

Whatsapp, uzun zamandır üzerinde çalıştığı şifreleme sistemini devreye soktu. Sistemin adı “uçtan uca şifreleme yöntemi.” Whatsapp bu yenilikle bundan sonra en güvenli mesajlaşma yazılımı olacak.

mesaj

 

Uçtan uca şifreleme yöntemi ne demek?

whatsapp

Bu yöntem ile gönderilen mesajların gönderen ve alan kişi arasında şifreli olması sağlanmış olacak. Ve böylelikle WhatsApp, yazılım güvenliğini en üst seviyeye çıkartmış oldu. Bu yeni güvenlik önlemiyle beraber WhatsApp’ta, mesajlarınız, fotoğraflarınız, videolarınız, sesli mesajlarınız, belgeleriniz veya aramalarınız şifrelenecek. Paylaşımların 3. kişilere geçmesi engellenmiş olacak.

Mesajları Sizden başka kimse okuyamıyor!

whatsapp_end_to_end-1459876144

WhatsApp, mesajları şifreli olarak saklıyor. Mecbur kalsa bile söz konusu şifreyi kaldıramıyor. Bu şifreyi açıp mesajı okumak için de gerekli özel anahtar sadece mesajı gönderen ile mesaj gönderilenin arasında yer alıyor.

whatsapp-sifre Otomatik olarak yapılan bu şifrelendirme ile beraber WhatsApp, mesajları sunucularında tutmadığını tutmuş olsa bile uçtan uca şifreleme sayesinde herhangi bir kişinin bunu okuyamayacağını belirtiyor.

whatsapp-sifre-11

WhatsApp ile Open Whisper Systems’in 6 aydır üzerinde çalıştığı uçtan uca şifrelemeyi kullanmak içinse uygulamayı güncellemeniz gerekmektedir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?