Yaşlıların Uyku Sorunu için 5 Pratik Çözüm!

91

Yaşlıların uyku sorunu büyük dert! Uykusuzluk günlük hayatımızda insanları etkileyen en önemli problemlerden biri. Yoğun, stresli yaşam tarzı genç yetişkinlerde uyku bozukluğuna neden olurken yaşlıların da en büyük problemlerinden birisinin uyku sorunu olduğunu görürüz. Peki yaşlılarda uykusuzluğa çözümler neler? İşte 5 adımda yaşlılarda uyku problemini ortadan kaldıracak pratik çözümler;

Yaşlı sevdiklerimizin enerjik olmaları ve vücut fonksiyonlarını sağlayabilmeleri için yeterli miktarda uyumaları gereklidir. Sık sık uykusuzluk sorunu yaşıyorsa o zaman bazı etkili çareler bulmak gerekir. Bakıcınız uyku periyotlarının düzene girmesine yardımcı olabilir. İşte uykuyla savaşan yaşlılar için ipuçları;

uyku 5

5Düzenli bir uyku programı oluşturun

Düzensiz uyku alışkanlıkları uykusuzluğun başlıca faktörlerindendir. Sevdiklerinize uyku ve uyanma saatleri belirlemek programa uyumu arttırır.

4Yatmadan önce sakinleştirici faaliyetler yapın.

Kitap okumak, müzik dinlemek ya da yatmadan önce sıcak bir banyo yapmak rahatlamaya yardımcı olur.

3Gün içindeki kestirmelerini azaltın.

Yaşlılar gün boyunca gençlerden daha çok dinlenmeye ihtiyaç duyduklarından kısa süreli kestirmelerin fazlalığı gece uyku düzenini bozar. Gündüz yaşanan kısa süreli uykuların sürelerini kontrol altında tutun.

2Karanlık bir uyku ortamı oluşturun.

Odanın mümkün olduğunca karanlık olması uykusuzluk için en iyi ilaçlardan biridir. Bir odada çok fazla ışık olması bizi uyanık tutmak için beynimizdeki nöronları harekete geçirir. İdeal olarak, yatağa girmeden önce televizyon, bilgisayar, cep telefonları, tabletler, tabletler ve diğer ekranlardaki tüm ışıkları kapatmak gerekir.

1Ağır yemekler ve baharatlı yiyeceklerden kaçının.

Yatmadan önce yenen ağır ve baharatlı yiyecekler midenizi bozabilir. Gece yarısı korkunç mide ağrınızı önlemek için akşam boyunca hafif yiyecekler yiyin.

uyku 3

Bu doğal tedavileri orta derece uykusuzlukları hafifletmek için güvenle uygulayabilirsiniz. Ancak, daha ciddi semptomları olan yaşlılar kendi hekimleri ile görüşmelidir. Eğer bir yardımcı ve bakıcıya ihtiyacınız varsa Medical Center’ı arayabilirsiniz. Bizim deneyimli ve profesyonel bakıcılarımız sizlere gün boyu yardım sağlayabilir. İyi bir gece uykusu alabilirsiniz.

Kaynak: Yaşlılarda Uykusuzluğa 5 Pratik Çözüm

Başlıklar :
yaşlı uyku sorunu, yaslılar ıcın uyku koltık, yaşlıların uyku sorununa evde çözüm, yaşlının uykusu

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?