Yeni Kimlik Kartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

70

Yeni kimlik kartları dağıtımı yakında başlıyor. Gündelik yaşantımızda pek çok kolaylık sağlayacak kimlik kartları İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanıyor. TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemi kullanılacak yeni kimlikler içerisinde bir çok bilginizi barındıracak. Üzerinde bulunan çip sayesinde bir çok işleminizi tek bir kart üzerinden yapabileceğiniz yeni kimlik kartlarının dağıtımı başlıyor. 3 yıl içerisinde dağıtımı tamamlanması beklenen yeni kimlik kartları hakkında bizde bir araştırma yaptık. Kimlik kartları ile gelen yenilikler nelerdir? Yeni kimlik kartları ne kadar olacak? Nerelerde kullanılacak? aklınıza gelebilecek tüm soruların yanıtı bu yazımızda buyrun okuyun…

1Yeni Kimlik Kartları Ne zaman Kullanılmaya Başlanılacak

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanana kimlik kartlarının dağıtımına plot bölge seçilen Kırıkkale’de başlanılacak. Herhangi bir sorun yaşanmaması durumunda 3 yıl içerisinde her vatandaşın yeni kimlik kartına kavuşması bekleniyor.

2Yeni Kimlik Kartları Ücretleri

Bir çok yenilikle gelecek olan çipli kimlik kartlarının vatandaşa tutarı 18 TL. olacak. 10 yıl geçerlilik süresi olacak kimlik kartlarının günü dolduğunda belirtilen merkezden değiştirilecek. Değişim ücreti hakkında bir açıklama henüz yapılmadı.

3Yeni Kimlik Kartları Dağıtımı

Yeni kimlik kartlarının dağıtımı kargaşaya mahal vermemek için davetiye usulü ile yapılacak. Davet edilen vatandaştan 6 ay içerisinde çektirilmiş biyometrik fotoğraf istenecek. Ayrıca 1 Gb’lık hafızada saklanmak üzere kişinin biyometrik verisi alınacak. Bu verilerle oluşturulan kart vatandaşa PIN ve PUK şifreleriyle teslim edilecek.

4Kimlik Kartı Sahteciliği

İşin içine teknoloji girince tabiki vatandaşın aklına gelen ilk düşünce sahtecilik yada bilgilerin başkaları tarafından ele geçirilmesi. Bununla ilgili TÜBİTAK detaylı bir çalışma gerçekleştirdi. Çipli yeni kimlik kartları, başkasının eline geçmesi durumunda anında bloke olacak. Taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen sistemde üretilen yeni kimlik kartları yapılan testlerde güven konusunda son derece başarılı.

5Yeni Kimlik Kartlarının Sağlayacağı Kolaylıklar

* Kimlik kartı üzerindeki çip ile, vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.

* Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.
* Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.
* Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.
* Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.
* Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.
* Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek.
* E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.
* E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.
* Eski kartlarda olduğu gibi kadın erkek farklarıda ortadan kalkıyor. Her bir birayin kartı aynı renk olacak.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?