Zayıflamak için önemli tavsiyeler

Zayıflamak için önemli tavsiyeler

Artık “Kilo nasıl verilir?” sorusunun cevabı hemen herkes tarafından biliniyor: Daha az kalori alırken daha fazla kalori yakarsanız, kilo verirsiniz. Ancak yine herkes bilir ki internet üzerinden paylaşılan şok diyet listeleri ve hızlı kilo verme programları, vaat edildiği kadar faydalı olmaz. Eğer siz de zayıflamak için ne yapması gerektiği noktasında kafa karışıklığı yaşayanlardansanız, aşağıdaki tavsiyelere kulak vermenizde fayda olabilir.

Arkadaşlarınızla zayıflayın

Facebook veya WhatsApp grupları üzerinden okulunuzdan, işyerinizden veya ailenizden insanlarla bir araya gelerek hep birlikte zayıflamak için birbirinizi motive edin. Böylece diyet listesinden daha zor kopar ve “Zayıflamak için ne yemeliyiz?” sorusunun cevabını hep birlikte arayabilirsiniz.

 

Bir iki lokma daha az yiyin

Zayıflamanın yolu öğün sayısını çoğaltıp porsiyonları küçültmekten geçiyor. Her öğlen tabağınıza aldığınız yiyeceği en az 3 yemek kaşığı daha azaltmayı başarırsanız, uzun vadede faydasını mutlaka görürsünüz. Üstelik bu küçük tasarruf önlemiyle günlük kalori alımınızı daha aşağı seviyelere çekebilmeniz de mümkün.

Bırakın mideniz guruldasın

Can sıkıntısı, gerginlik, stres, hayal kırıklığı veya alışkanlıklar bizi daha fazla yemek yemeye teşvik edebilir. Oysa tüm bunlar fiziksel değil, psikolojik etkenlerdir. Eğer vücudunuz gerçekten acıkırsa mideniz guruldayarak bunu size zaten haber verecektir. O halde bırakın, önce mideniz guruldasın. Daha sonra yemek yemeye başlayabilirsiniz.

Koklayın!

İlk bakışta aptalca gelebilir ama kesinlikle işe yarıyor. ABD’nin Chicago eyaletindeki Koku ve Tat Tedavi ve Araştırma Kuruluşu’nda görev yapan Doktor Alan R. Hirsch’in 3 bin gönüllüyle yaptığı araştırmaya göre insanlar besin maddelerini kokladıkça daha az acıkmış hissediyorlar. Siz de elma ve muz gibi güzel kokulu besinleri burnunuza yaklaştırarak beyninizi kandırabilirsiniz.

Yediğinizin hesabını tutun

Bilimsel araştırmalar, yediği yemeklerin günlüğünü tutan kişilerin yüzde 15 daha az yiyecek tükettiğini kanıtlamış bulunuyor. Her gün hangi öğünde ne yediğinizin hesabını yaparak siz de kendinizi daha az yemeye teşvik edebilirsiniz. Ayrıca diyet yaparken hafta sonlarına özellikle dikkat edin. North Carolina Üniversitesi’nden uzmanlar, diyet yapanların hafta sonu fazladan 115 kalori daha aldığını ortaya koymuş. Bu kalori miktarı kuşkusuz hafta sonu içilen alkolden ve yenilen yağlı yiyeceklerden geliyor.

Zayıflama yöntemleri konusunda daha ayrıntılı bilgiler için www.baskul.net web sayfasını ziyaret etmenizi öneririz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir