Zihinsel sağlığınızda kronik iltihaplanmanın önemli bir rol oynayabileceğini biliyor muydunuz?

19

Siz veya bir aile bireyiniz depresyon gibi rahatsızlıklardan muzdarip olursa, vücutta belirgin bir iltihaplanma yüzünden olabilir. Bu, alternatif tıp uygulayıcılarının yardımıyla doğal olarak karşılanabilecek bir şeydir.
2012’de Nöropsikofarmakoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, depresyondaki hastalar, inflamasyonlu sitokinler ve akut faz proteinleri ile bulundu. Depresif semptomların gelişimi ayrıca iltihap uyarınlarının uygulanmasına bağlıdır. Araştırmada, interaktivitenin, monoamin metabolizması, snaptik plastisite, nöroendokrin işlev ve nevro devre gibi zihinsel durumunuzu doğrudan etkileyen enflamatuvar sitokinler ve çoklu yollar arasında oluşabileceğini gösteriyor. Bunların hepsinin ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olduğu biliniyor.
Diğer katkıda bulunan faktörler diyet, stres seviyeleri, sızdıran barsak ,düzenleyici ve pro-inflamatuar  hücrelerinin dengesizliğidir. Daha fazla bilgi edinmek için alternatif tıp uygulayıcılarına danışabilirsiniz.

İnflamasyonun Depresyona Nasıl etkileri olur?

Bir modelde, vücudunuz kendisini inflamatuvar bir yanıttan korumaya çalıştığı için depresyonun iltihaplanmaya sebep olduğuna inanılıyor. Bu süreç nörotransmitterleri ve hormonları kullanır. Algıda değişiklikler, metabolik değişiklikler, hava durumu, kaçınma ve yavaş düşünme gibi çeşitli depresif belirtiler ortaya çıkabilir.
Kanınızın içinde bulunan sitokinler yanı sıra interlökin-1, CRP, TNF-alfa ve interlökin-6 gibi inflamatuar haberci depresyonu öngörebilir veya bunlarla ilişkili olabilir. Örneğin, depresyon veya bipolar bozukluk olduğunda, beyaz kan hücreleriniz sitokin salınımını arttırırken, aynı zamanda kortizol hassasiyetini de azaltır (stres hormonu). Kortizol aynı zamanda bir iltihap tamponu olarak görev yapmaktan sorumludur.
Her iki enflamatuar sinir sisteminize bilgi yayınlar ve beyninizi ve bağırsağınızı birbirine bağlayan vagus sinirinizi uyarır. İnflamasyon olduğunda, mikroglia olarak bilinen beyin hücreleri aktive olur ve bu durum serotonin ve melatoninin üretiminde azalmaya ve NMDA’da artışa neden olur. Bu, endişe ve ajitasyona neden olan bir amino asittir.

Anti-İnflammatuarlarla Duygu Durumu Geliştirin

Bir çalışmada, romatoid artritli hastalara bağışıklık hedefli ilaçlar, daha sonra beyin taramaları yapıldı. Sonuçlar beyinlerinin nöro-kimyasal devresinin önemli ölçüde değiştiğini gösterdi. Bu, depresyonun hafifletilmesine yardımcı olacak yollar açtı. Ayrıca, aşırı aktif bağışıklık sistemine sahip olanların anti-depresanlara da cevap vermediğine dair kanıtlar bulunmaktadır.
Alternatif tıp uygulayıcılarının hastaların depresyonla mücadelesine yardımcı olmak için kullandığı çeşitli yöntemler var. Bazıları şelasyon ve hormon replasmanı tedavisi gibi hizmetleri sunabilir.

Başlıklar :
komik kedili öküz sözler

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?